Brexit. Handel detaliczny w Wielkiej Brytanii nie obejdzie się bez pracowników z UE

Brytyjska organizacja handu apeluje o zagwarantowanie przepływu pracowników po Brexicie. Inaczej handel detaliczny w Wielkiej Brytanii czekają dotkliwe konsekwencje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brexit. Handel detaliczny w Wielkiej Brytanii nie obejdzie się bez pracowników z UE

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

9 paź 2017 14:10


• W wielkiej Brytanii 6 proc. zatrudnionych w handlu to obcokrajowcy z UE. To zwłaszcza pracownicy logistyki zamówień i magazynierzy.

• Ich brak po Brexicie, który jest możliwy w tzw. twardym wariancie opuszczenia Unii, będzie bardzo dotkliwy.

• Może kosztować sektor gospodarki duże straty rekompensowane podwyżkami cen i problemami w dostawach zamówień i towarów.

 

Brytyjskie Konsorcjum Handlowe (ang. British Retail Consortium, BRC) ostrzega, że niepożądanym efektem Brexitu może być brak pracowników w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w handlu. Po opuszczeniu przez wyspiarski kraj Unii Europejskiej (UE), wedle ustaleń BRC, handel na Wyspach czeka wzrost cen i opóźnienia w dostawach zakupów np. do domów klientów.

BBC relacjonujące stanowisko organizacji przedsiębiorców zaznacza, że takie efekty może przynieść tzw. twardy Brexit, który zakłada, że zamknięte zostaną kanały przepływu osób między rozstającymi się Wielką Brytanią i UE.

Czytaj też: Brexit za pasem, a Polacy na Wyspach zarabiają tamtejsze minimum

- Obywatele UE stanowią 6 proc. zatrudnionych w handlu detalicznym w Wielkiej Brytanii - podkreślał portal brytyjskiej telewizji bbc.com. - To 170 tysięcy osób zwłaszcza pracujących w centrach dystrybucji. - BBC ostrzega, że  wśród tych osób istnieje realna obawa o przyszłość po Brexicie.

Choć 6 procent może wydawać się niewielkim odsetkiem pracowników, nie będzie ich łatwo zastąpić. Zakłada się bowiem, że po Brexicie nie będzie na Wyspach dużej liczby rąk do pracy.

Zdaniem BRC nie można do takiego scenariusza dopuścić.

Tylko kłopoty

BRC ostrzega także, że wraz ustaniem swobody przepływu ludzi przez kanał La Manche wzrosną koszty prowadzenia działalności gospodarczej, konsumpcji, opóźniać się będą także dostawy towarów do sklepów detalicznych czy zamówienia online.

Czytaj też: Po Brexicie pierwszeństwo dla pracowników z Anglii

- Sektor detalicznej sprzedaży musi mieć dostęp do siły roboczej kontynentu - pisali działacze BRC w wystosowanym do mediów brytyjskich komunikacie. Helen Dickinson kierująca Konsorcjum Handlowym mówiła nawet, że brak jasnej deklaracji ze strony władz jest nie fair wobec pracujących w Wielkiej Brytanii Europejczyków z kontynentu. Sprawa przyszłości już obecnych na Wyspach jest przedmiotem negocjacji między Londynem a Brukselą.

- Z naszych danych jasno wynika, że bez zachowania obecnej struktury pracowników już niedługo po Brexicie zobaczymy negatywne konsekwencje w sklepach całego kraju - cytował Dickinson Bloomberg. Agencja informacyjna podkreśla, że Wielka Brytania nie może sobie pozwolić na utratę pracowników, zwłaszcza teraz, kiedy bezrobocie w kraju jest rekordowo niskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.