wnp.pl

Życie zawodowe Polaków z pokolenia Y

0 0
Życie zawodowe Polaków z pokolenia Y

Wbrew popularnym opiniom i faktom o wysokim bezrobociu wśród młodych ludzi, czyli osób urodzonych w latach 80-tych i na początku 90-tych zwanych pokoleniem "Y," nad pracę zawodową przedkładają oni własny rozwój i osobiste szczęście. Zarazem praca zajmuje jednak dość wysokie miejsce w hierarchii ich wartości.

Wśród wykształconych przedstawicieli tej generacji, będących potencjalnie najbardziej atrakcyjnymi pracownikami, można wyróżnić aż sześć typów charakteryzujących się skrajnie różnym podejściem do pracy i życia prywatnego - stwierdzają autorzy analizy „Pierwsze kroki na rynku pracy" z firmy doradczej Deloitte. Przeprowadzili ją w 11 krajach Europy Środkowej.

Młodych Polaków łączy wiara w siebie i optymizm co do znalezienia interesującego zajęcia, a także... wygórowane wymagania finansowe. Z badania Deloitte wynika, że dzisiejszy student oczekuje już za pierwszą pracę pensji wyższej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce.

Stoi to w sprzeczności z ich z ich oceną sytuacji gospodarczej kraju - jedynie 17 proc. polskich studentów ocenia sytuację ekonomiczną jako dobrą, 43 proc. jako przeciętną, aż 40 proc. jako złą. Jeszcze mniej optymistycznie respondenci myślą o sytuacji na rynku pracy; jako dobrą lub bardzo dobrą postrzegą ją zaledwie 11 proc. badanych, przeciwnego zdania jest 55 proc.

- Na tle regionu, Polaków można uznać za umiarkowanych pesymistów - wyjaśnia Halina Frańczak, dyrektor Clients & Markets Deloitte na Polskę i Europę Środkową.

Daleko im do optymizmu Litwinów, gdzie odsetek pozytywnych ocen był najwyższy w regionie (odpowiednio 24 i 25 proc. pozytywnych wskazań w pytaniach o ocenę gospodarki i rynku pracy).

Czytaj też:  Oczekiwania młodych z Europy Środkowo-Wschodniej względem rynku pracy

Z drugiej jednak strony, poziom pozytywnych odpowiedzi w polskich przedstawicieli Y przewyższa średnią dla wszystkich przebadanych krajów (10 proc. w przypadku pytań o sytuację ekonomiczną i około 9 proc. w ocenach rynku pracy). Najwięcej negatywnych ocen wystawili w tych dwóch pytaniach studenci z Bałkanów.

Ale wbrew popularnym opiniom, pokolenie Y nie tylko składa się z osób dbających przede wszystkim o rozwój osobisty i work-life balance oraz nieprzywiązujący się do miejsca pracy. Badanie Deloitte pokazuje, że jest sześć kategorii osób różniących się zasadniczo podejściem do pracy i kariery zawodowej. Na jednym biegunie są ci, dla których praca jest jedną z nadrzędnych wartości. Są wśród nich: „Nastawieni na pracę" (karierę stawiają na pierwszym miejscu), „Wymagający" (ceniący pracę, pieniądze, ale też czas wolny) oraz „Poszukujący znaczenia" (ważny jest osobisty rozwój związany zarówno z pracą, ale też z rodziną).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.