Związkowcy nie mają czego bronić. Etat się skończył, nadchodzą elastyczne formy zatrudnienia

0 0
Związkowcy nie mają czego bronić. Etat się skończył, nadchodzą elastyczne formy zatrudnienia

Zdaniem przedstawicieli Deloitte na rynku pracy rośnie znaczenie elastyczności pracujących i pracodawców. Elastyczność ma być skuteczną bronią w walce z bezrobociem oraz szansą na sukces ekonomiczny firm.

Pierwszą jest zmiana formuły rozwoju przywództwa. Małgorzata Wnęk-Kolaska, starszy menedżer Deloitte podkreśla, że musimy całkiem inaczej zainwestować w rozwój liderów, odejść od jednego modelu lidera. Kolejnym trendem jest walka o talenty, która zaczyna mieć charakter globalny. Powinniśmy zastanowić się, skąd talenty będziemy pozyskiwać i jak zatrzymać je w firmie. Ostatnim znaczącym zjawiskiem jest przyspieszenie organizacyjne. W jego efekcie pracodawcy potrzebują określonych pracowników natychmiast, ale nie zawsze na dłuższy okres.

- To wszystko powoduje, że dotychczasowe sztywne rozwiązania w zakresie zatrudnienia mogą okazać się niewystarczające - mówi Małgorzata Wnęk-Kolaska.

Autorzy raportu piszą wprost: „czeka nas zmierzch ery etatów i narodziny ery talentów". Pracodawcy coraz częściej będą szukać osób do wykonania określonego zadania, dysponujących specjalistyczną wiedzą lub doświadczeniem. Zatrudnienie na stałe nie będzie w tym przypadku konieczne.

W dzisiejszych czasach, czytamy w raporcie, utalentowani pracownicy mogą stawiać warunki i przebierać w ofertach pracy. Dla takich osób często wynagrodzenie nie jest głównym czynnikiem motywującym.

- Ważniejsze są możliwości rozwoju, elastyczne warunki pracy czy współpraca z przywódcami na odpowiednim poziomie - wyjaśnia Natalia Pisarek.

Dlaczego etat nie jest dla talentów? Wracamy do sztywnego prawa pracy w Polsce. Jak wyjaśniają eksperci Deloitte, w polskim systemie prawnym umowy o pracę, czy też umowy cywilnoprawne można stosować tylko według ściśle określonych reguł. Dlatego coraz częściej pojawiać się będą elastyczne formy zatrudniania oraz elastyczne warunki pracy.

- Większy wachlarz form regulowania stosunku pracodawca-pracujący pozwala na większą elastyczność i rozszerza możliwość korzystania przez firmę z wartościowych, na przykład zewnętrznych specjalistów - dodaje Małgorzata Wnęk-Kolaska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.