Zrekrutuj sobie szefa. Wkraczamy w rynek pracownika

0 0
Zrekrutuj sobie szefa. Wkraczamy w rynek pracownika

Zamykane kopalnie i wciąż przypominane przez media widmo bezrobocia wśród młodych sprawiają, iż trudno uwierzyć nam, że dziś to pracodawca musi włożyć więcej wysiłku w to, by nas znaleźć i przekonać do pracy w swojej firmie. Czy w obliczu zauważalnych zmian możemy już mówić o rynku pracownika?

Jeśli chodzi o życie zawodowe lubimy myśleć perspektywicznie. Coraz częściej świadomie planujemy ścieżkę kariery, mamy ambicje – nie tylko te zadaniowe, ale i płacowe. Potrafimy radzić sobie, jeśli sytuacja na rynku pracy dynamicznie się zmienia. Trzymamy rękę na pulsie i mamy rozeznanie, co dzieje się w naszej branży. Pracodawcy nas poszukują, nawet jeśli my ich nie szukamy. Marzenia? Nie, to rzeczywistość. Wbrew pozorom nie tylko managerów wysokiego szczebla.

Nie zawsze z dyplomem

Dziś wiele mówi się o tym, że najtrudniej znaleźć pracę osobom młodym, bez praktyki zawodowej. Milczeniem pomija się jednak fakt, że już po dwóch latach pracy w branży sytuacja zmienia się na ich korzyść.

Czytaj też: Nadchodzi rynek pracownika. Jak walczyć o najlepszych specjalistów?

- Rynek pracy nie drży dziś przed widmem kryzysu gospodarczego. Owszem, zdarzają się małe perturbacje związane ze spowolnieniem gospodarczym, ale z pewnością nie wpływają one na sytuację osób o ugruntowanej pozycji zawodowej. A o takiej możemy mówić nie tylko w przypadku kierowników i dyrektorów. Coraz trudniej również o fachowców wśród pracowników średniego szczebla oraz rzetelnych i oddanych pracowników potrzebnych do wykonywania prac produkcyjnych – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk, starszy specjalista ds. rekrutacji z ogólnopolskiej agencji rekrutacyjnej GP People.

Czytaj też: W tych branżach pracownicy są poszukiwani

Na wagę złota wciąż są specjaliści IT, ale coraz częściej poszukuje się też osób z sektora SSC/BPO, czyli z centrów usług dla biznesu. Etat z pewnością zawsze znajdzie również skuteczny przedstawiciel handlowy.

Na brak zajęcia nie mogą także narzekać ślusarze czy spawacze. Firmy szukają tego rodzaju specjalistów zarówno na krajowym rynku, jak i za granicą. Tylko w ciągu miesiąca pojawiają się u nas dwie-trzy oferty pracy dla wykwalifikowanych pracowników produkcji – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk. Nie trzeba dodawać, że do tego dyplom wyższej uczelni nie jest potrzebny.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.