Zobacz najczęstsze błędy w szukaniu pracy i ich nie popełniaj

0 0
Zobacz najczęstsze błędy w szukaniu pracy i ich nie popełniaj

Z danych GUS wynika, że bezrobocie spada. Obecnie kształtuje się na poziomie 12,1 proc. Mimo to o pracę jest nadal trudno. Na brak odpowiednich kandydatów narzekają też sami pracodawcy. Często dzieje się tak z powodu nieumiejętnego starania się o pracę.

Kandydaci w czasie rekrutacji nie zawsze potrafią zaprezentować się od najlepszej strony.

- Jest problem ze „sprzedaniem” w czasie rekrutacji swoich umiejętności, kompetencji, sukcesów. To jest niezwykle ważne, żeby siebie pochwalić - zauważa Hanna Więcewicz, kierownik do spraw kariery w Manpower Group.

Jak dodaje, Polacy generalnie mają problem z identyfikacją swoich sukcesów, w przeciwieństwie np. do Amerykanów, którzy uczeni są tego od małego.

Rady z Internetu nie zawsze pomocne

Mimo że jest wiele kursów czy wzorów przygotowania CV i zachowywania się na rozmowie kwalifikacyjnej, nadal nie wszyscy kandydaci potrafią rozmawiać z potencjalnym pracodawcą.

- Nie zawsze rady, które znajdujemy w Internecie, czy różnego rodzaju książki, są właściwe – zauważa Więcewicz.

Brak przygotowania do rozmowy

Jak wyjaśnia ekspertka, do najczęstszych błędów popełnianych przez kandydatów w czasie rekrutacji, należy brak przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej, nieznajomość podstawowych faktów o pracodawcy, pracy, stanowisku.

Nieobecność na portalach społecznościowych

- Kolejnym błędem jest to, że kandydaci, mówimy zwłaszcza o stanowiskach menadżerskich, nie są dostępni na portalach społecznościowych. Tam przeniosła się rekrutacja, tam poszukują specjalistów headhunterzy, tam może czekać na nas oferta pracy – mówi Więcewicz.

Bierność w poszukiwaniu pracy

Ekspertka radzi ponadto, zwłaszcza pracownikom niższego szczebla z mniejszych miejscowości, odwiedzanie agencji pracy tymczasowej, rekrutacyjnych, udział w spotkaniach z konsultantami, a także wyjście do pracodawców, pojechanie do interesujących ich zakładów pracy, zostawienie w nich swojego CV czy bezpośrednią rozmowę z kierownikami. Chodzi o aktywne poszukiwanie pracy.

Niewykorzystywanie kontaktów

Ekspertka podkreśla, że ok 70 proc. ofert pracy to te na bazie net workingu, czyli kontaktów.

- Ważne jest to, żeby nie wstydzić się powiedzieć, że szukamy pracy ludziom z naszego otoczenia, nawet sąsiadowi, sklepowej czy fryzjerce, bo może okazać się, że to będzie właściwa droga do zdobycia pracy – radzi Więcewicz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.