Znikają męskie zawody. Kobiety potrzebne są w budownictwie i IT

0 0
Znikają męskie zawody. Kobiety potrzebne są w budownictwie i IT
Damskich rąk do pracy poszukuje branża informatyczna, która tylko w Polsce boryka się z deficytem kadrowym sięgającym 50 tys. wakatów (fot. pixabay)

• Branża IT docenia kobiety. Capgemini zatrudnia aż 23% programistek, dużo powyżej średniej rynkowej w Polsce.
• Kobiety coraz częściej sięgają po stanowiska kierownicze oraz wysokospecjalistyczne w branżach uznawanych za męskie.
• Coraz więcej pracodawców ma trudności ze znalezieniem odpowiednich osób z kompetencjami inżynierskimi.


Według szacunków Komisji Europejskiej, kobiety stanowią zaledwie 10% wszystkich specjalistów z sektora IT. Tak niski wynik eksperci przypisują stereotypowemu postrzeganiu zawodu programisty, w którym prym niepodzielnie wiodą mężczyźni. Tymczasem kobiety oferują świeże spojrzenie na wiele problemów, nowe rozwiązania a także odmienny sposób podejmowania decyzji w ryzykownych sytuacjach. Branża zaczyna to doceniać.

Capgemini z sukcesem zatrudnia kolejne specjalistki IT – w jej strukturach pracuje aż 23% programistek, dużo powyżej średniej rynkowej w Polsce (gdzie stosunek kobiet do mężczyzn zwykle nie przekracza 10%). W celu odczarowania opinii związanych z sektorem IT, firma organizuje dni otwarte, a także webinaria i wykłady, które przybliżają specyfikę projektów prowadzonych przez centrum, a także walczą ze stereotypem informatyka-nerda. Firma pokazuje, że programiści to osoby o rozbudowanych kompetencjach miękkich prowadzące projekty w sposób kompleksowy – od kreowania rozwiązań, przez kontakt z klientem, po implementację opracowanych koncepcji.

Statystyki gromadzone przez Department of Labor’s Women’s Bureau dowodzą, że kobiety coraz częściej sięgają po stanowiska kierownicze oraz wysokospecjalistyczne, które wymagają kompleksowego wykształcenia oraz oferują wyższy status społeczny i lepsze wynagrodzenie. I to nie tylko w branży IT.

Zdaniem badaczy, w ciągu ostatnich kilku lat rynek pracy nie tylko zaobserwował duży napływ specjalistek – w niektórych branżach nastąpiła zmiana w proporcjach zatrudnienia pod względem płci pracowników. Zawody niegdyś uznawane za typowo męskie, takie jak meeting planner, kontroler finansowy, naukowiec, rzeczoznawca czy programista, cieszą się obecnie większym powodzeniem wśród kobiet.

Women’s Bureau podaje, że blisko 66% doradców podatkowych stanowią ekspertki, których liczba przeważa także w przypadku zawodu poborcy (74%). Kobiety równie chętnie odpowiadają na oferty pracy w działach finansowych, piastując stanowiska ubezpieczycieli (niemal 2/3 wszystkich specjalistów), analityków budżetowych (3/5 zatrudnionych) czy dyrektorów finansowych (nieco ponad połowa istniejących posad).

Z drugiej strony w Polsce można zaobserwować niedobór specjalistek w branży budowlanej (7,7%). Z doświadczeń Randstad Polska, jednego z wiodących dostawców rozwiązań HR wynika, że na 8 zrekrutowanych w budownictwie mężczyzn przypadają 2 kobiety. Wyrównywanie proporcji między obiema płciami w sektorze jest jednym z największych wyzwań na najbliższe lata.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.