Zmniejsza się liczba zwolnień grupowych

Liczba planowanych cięć kadrowych w 2013 r. była najniższa od pięciu lat. Choć kryzysowe restrukturyzacje kończą się, to obecnie do zwolnień grupowych mogą przyczynić się zmiany modelu biznesowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmniejsza się liczba zwolnień grupowych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

27 lut 2014 10:24


"Rzeczpospolita" informuje, że choć planowane zwolnienia grupowe po trzech kwartałach 2013 r. były większe, to jednak z końcówką 2013 r. ich liczba spadła o ponad 20 proc. Ostatecznie zgłoszono do urzędów pracy 63,5 tys. planów cięć kadrowych. Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że to najmniej w ciągu ostatnich pięciu lat. Co mogło się do tego przyczynić? Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP „Lewiatan", uważa że mogły mieć na to wpływ nowe regulacje wydłużające okres rozliczeniowy czasu pracy do 12 miesięcy.

Część pracodawców wykorzystała gospodarcze osłabienie do zmiany modelu biznesowego, np. w sektorze finansowych. Nie obyło się jednak bez zwolnień. Citi Handlowy miał zwolić do 792 osób z powodu transformacji modelu bankowości. W PKO BP od 2000 r. trwa restrukturyzacja, która jest spowodowana m.in. zmianami organizacyjnymi i nowymi technologiami informatycznymi. W 2013 r. w banku zwolniono 1,1 tys. osób, a w tym roku zapowiedziano że maksymalnie 610 osób straci pracę. Zdaniem ekspertów zmiana modelu biznesowego może być przyczyną wielu zwolnień grupowych w tym roku - podaje "Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.