Zmienia pracę jak rękawiczki, a jednak skoczek może być dobrym pracownikiem

Coraz większym wyzwaniem dla działów HR są kandydatury tzw. skoczków, osób często zmieniających pracę, uznawanych za nielojalnych. Jak rozpoznać w kandydacie „skaczącego” pracownika? Co taki pracownik może wnieść do organizacji?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmienia pracę jak rękawiczki, a jednak skoczek może być dobrym pracownikiem

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

15 mar 2015 14:59


Najkrócej ujmując, skoczkowie (z ang. jumpers) to osoby, które bardzo często zmieniają pracodawców. Zjawisko „skakania” po krótkich szczeblach kariery jest czymś stosunkowo nowym na rynku pracy, więc dotyka ono głównie ludzi młodych.

Czytaj też: Co piąty Polak chce zmienić pracę. Jak długo będzie jej szukał?

Określa się, iż problem ten pojawia się najczęściej wśród osób przed 30. rokiem życia. Można więc przyjąć, że skoczkowie to domena tzw. pokolenia Y. Oczywiście nie można uogólniać i zakładać, iż problem ten dotyczy całego pokolenia - jest to sprawa jednostkowa, jednak coraz bardziej powszechna.

- Aby przygotować się na spotkanie ze skoczkiem, trzeba zrozumieć mechanizmy jego skoku, czyli umieć odpowiedzieć na pytanie dlaczego on właściwie skacze? Zrozumienie mechanizmów, determinujących zachowanie takiej osoby, pomaga HR-owcom w ocenie, czy jest ona zagrożeniem czy szansą dla ich organizacji. Skoczkowie, podobnie jak całe pokolenie Y to młodzi, ambitni, dobrze wykwalifikowani pracownicy z problemami motywacyjnymi – mówi Hanna Listek, dyrektor zarządzająca w firmie Polski HR Doradztwo Personalne.

Czytaj też: Polacy nie mają problemu ze zmianą miejsca pracy. Na przeszkodzie staje jedynie rodzina

- Dodatkowo, nie przywiązują się do pracodawcy, bo bardzo szybko nudzi ich otoczenie, monotonne środowisko pracy, brak możliwości szybkiego awansu i zauważalnego rozwoju. Łatwo stwierdzają, że powierzone im zadania nie są wystarczająco wymagające, a poziom wynagrodzenia nie jest adekwatny do ich umiejętności. To wszystko sprawia, że osoby te zmieniają pracę niczym przysłowiowe rękawiczki – dodaje Hanna Listek

Wartościowy czy nielojalny?

Skoczkowie nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród działów HR. Poprzez ich częste zmiany pracy przylgnęła do nich łatka nielojalnych pracowników. Jednak nie zawsze skoczek jest nielojalny. Należy pamiętać, że zazwyczaj to osoby młode, często ciągle szukające swojego miejsca na rynku pracy. O ile rzeczywiście, czasem taki pracownik może okazać się nielojalny, to nie należy marginalizować jego atutów

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.