Zmiana pracy: Co motywuje pracowników i na jakie poświęcenia są gotowi?

0 0
Zmiana pracy: Co motywuje pracowników i na jakie poświęcenia są gotowi?
Tym co motywuje najsilniej do zmiany pracy jest czynnik finansowy (fot.pixabay.com)

Większość respondentów (73 proc.), którzy rozważają zmianę pracodawcy lub szukają pracy, jest gotowa na zmianę miejsca zamieszkania dla lepszej pracy. Czynnikiem najsilniej motywującym są dla respondentów wyższe zarobki - aż 40 proc. zdecydowałoby się na pracę w innym mieście gdyby wiązałaby się ona z podniesieniem pensji.

Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2015 r.” najwięcej pracy jest w województwach mazowieckim, dolnośląskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim – w sumie ogłoszenia z tych województw stanowiły nieco ponad 60 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę opublikowanych w II kwartale 2015 r. na portalu Pracuj.pl. Dane płynące z badania Pracuj.pl Specjaliści na rynku pracy pokazują, że są to także województwa, których mieszkańcy są najmniej skłonni do przeprowadzki w celu znalezienia lepszej pracy. A jakie inne czynniki mają wpływ na gotowość specjalistów do relokacji?

Czy płeć ma wpływ na gotowość do zmian?

Zarówno ogólne, jak i szczegółowe dane z badania Pracuj.pl, pokazują, że mężczyźni są bardziej otwarci na relokację, nie oznacza to jednak, że kobiety boją się zmian i nie biorą pod uwagę przeprowadzki. Wśród kobiet deklarujących, że są w trakcie poszukiwania pracy, aż 65 proc. odpowiedziało, że jest gotowe na zmianę miejsca zamieszkania. Wśród panów na taki krok zdecydowałoby się 79 proc. pytanych.

Zarówno dla kobiet (30 proc.), jak i dla mężczyzn (47 proc.) decydującym czynnikiem byłby związany z nową pracą wzrost pensji. Znaczący awans byłby motywujący dla jednej piątej badanych kobiet oraz dla 31 proc. mężczyzn. Także jedna piąta kobiet zdecydowałaby się na relokację, gdyby uzyskała w tym obszarze wsparcie od nowego pracodawcy – pomoc w znalezieniu mieszkania, szkoły, przedszkola. Co ciekawe, czynnik ten jest ważniejszy dla mężczyzn niż dla kobiet – ponieważ wśród panów, ponad jedna czwarta zdecydowałaby się na zmianę miejsca zamieszkania, gdyby pracodawca pomógł w przeprowadzce.

Finanse - najsilniejszy motywator

Tym co motywuje najsilniej do relokacji jest czynnik finansowy. I ma on kluczowe znaczenie dla wszystkich respondentów niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania – zawsze był wskazywany przez badanych na pierwszym miejscu. Wśród najmłodszych pracujących (25-30 lat), był on decydujący niemal dla połowy badanych (45 proc.). Dla osób powyżej 30 roku życia, był istotny dla blisko 40 proc. badanych.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.