Ze wzrostem zatrudnienia obcokrajowców rośnie ryzyko nadużyć ze strony pracodawców

6
Ze wzrostem zatrudnienia obcokrajowców rośnie ryzyko nadużyć ze strony pracodawców fot.pixabay.com
Zainteresowanie cudzoziemców pobytem i pracą w Polsce wzrasta. W ciągu 11 miesięcy 2014 roku o blisko jedną piątą zwiększyła się liczba ważnych kart pobytu.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ze wzrostem zatrudnienia obcokrajowców rośnie ryzyko nadużyć ze strony pracodawców

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl

14 sty 2015 11:17


Wraz ze wzrostem zatrudnienia obcokrajowców wzrasta jednak ryzyko nadużyć ze strony nieuczciwych pracodawców oraz innych nieprawidłowości przy zatrudnianiu.

– Najczęstsze nieprawidłowości to brak odpowiedniego zezwolenia na pracę lub niezgodność danych na zezwoleniu na pracę bądź innym dokumencie legalizującym zatrudnienie cudzoziemca w Polsce z danymi obecnymi na umowie między pracodawcą i pracownikiem. Zdarzają się też sytuacje – choć rzadziej – że cudzoziemiec nie ma zezwolenia pobytowego uprawniającego go do pobytu na terytorium RP – mówi Zbigniew Wafflard z agencji pracy EastWestLink, która jest organizatorem projektu „Bezpieczna praca w Polsce”. Agencja służy ograniczaniu nieprawidłowości przy zatrudnianiu cudzoziemców.

Na polskim rynku pracy z roku na rok przybywa cudzoziemców. To m.in. efekt migracji polskich pracowników do takich krajów, jak Niemcy czy Wielka Brytania. Rośnie zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników przede wszystkim w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym czy transporcie.

W okresie od stycznia do listopada 2014 roku zanotowano 19-proc. wzrost ważnych kart pobytu. Posiada je 144 tys. cudzoziemców, z czego najwięcej obywateli Ukrainy (38 tys.), Wietnamu (13 tys.) oraz Rosji (12,5 tys.). Na stałym poziomie utrzymuje się liczba wydanych zezwoleń na pracę. Z danych resortu pracy wynika, że w ubiegłym roku było ich ponad 39 tys. Jak podkreśla Wafflard, Ukraińcy stanowią 80 proc. cudzoziemców podejmujących pracę w Polsce.

Dane resortu pracy wskazują, że skala zatrudnienia cudzoziemców rośnie przede wszystkim w ramach tzw. procedury uproszczonej, czyli na podstawie oświadczeń pracodawców o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.

– Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na pracę i zatrudnienia cudzoziemców rośnie, niestety, również liczba nieprawidłowości występujących na rynku pracy, wśród nich również przypadki nadużyć ze strony pracodawców w stosunku do obywateli państw trzecich – mówi Zbigniew Wafflard. – W latach 2010-2012 Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę u około 6 tys. polskich pracodawców i u prawie połowa z nich wykryła nieprawidłowości.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

SteFun 2015-01-14 22:45:33

A cóż to za wyśmienita praca? Fachowcy z jakich państw podejmują u nas pracę? Czy zatem praca w nad Wisła opłaca się im bardziej niż UE? A może to tylko krótki przystanek? Dobry pismak to zareklamuje nawet g...o Polskich pracodawców z ZPP czy Lewiatana nic nie obchodzą rodacy - obywatele Polski. Oni chcą taniego robola - niewolnika. Gdy już większość młodych i zdolnych wyjedzie na emigracje (nieudacznicy/hejterzy czytają: zmywaki) to z pomocą rządu załatwią sobie otwarcie wschodnich granic dla rynku pracy... Kto idzie ze mną w zakład że tak będzie?!