Zdecydowanie za mało kobiet w spółkach

Na 2736 osób w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa, tylko 745 to kobiety. Dlatego należy rozważyć wprowadzenie regulacji zwiększających obecność pań w radach i zarządach spółek Skarbu Państwa oraz komunalnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zdecydowanie za mało kobiet w spółkach

PODZIEL SIĘ


Autor: PTWP/portalsamorzadowy.pl(GK)

www.portalsamorzadowy.pl

5 kwi 2013 14:46


Według badań Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan" w 400 dużych polskich firmach jest zaledwie 6,8 procent kobiet prezesów. Na 2736 osób zasiadających w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa 745 członków to kobiety. Stanowi to zaledwie 27 procent ogółu.

Czytaj też: Damsko-męska luka płacowa

Jak przypomina prof. Irena Lipowicz, promowanie równego traktowania kobiet i mężczyzn na rynku pracy jest jednym z elementów polityki Komisji Europejskiej, która w obliczu niekorzystnej sytuacji w tym obszarze zachęca do zwiększenia obecności kobiet m.in. w zarządach europejskich spółek giełdowych.

Służy temu także inicjatywa „Kobiety w zarządzie - zobowiązanie dla Europy", której pomysłodawczynią i promotorką jest Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. W 2015 r. w całej Unii ma to być 30 procent, a w 2020 r. już 40 procent.

Jednocześnie rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie kobiet i kierownictwa przedsiębiorstw wezwała Komisję Europejską do jak najszybszego zbadania i przedstawienia sytuacji dotyczącej udziału kobiet we wszystkich typach przedsiębiorstw.

Komisja w swoim sprawozdaniu opublikowanym w marcu 2012 r. wskazała, że liczba kobiet w zarządach przedsiębiorstw w ciągu ostatniego roku wzrosła nieznacznie.

Wzrost zatrudnienia kobiet, argumentuje rzecznik praw obywatelskich, jest ponadto jednym z celów strategii „Europa 2020" zmierzającej do wprowadzenia Unii Europejskiej na ścieżkę zrównoważonego wzrostu gospodarczego.

- Można w tym miejscu powołać się m.in. na unijne ramy ładu korporacyjnego, czyli tzw. zieloną księgę. Podkreśla się w niej, że spółki powinny rozwijać swoje polityki w zakresie różnorodności, tak aby przyczyniać się do równowagi między życiem zawodowym i prywatnym kobiet i mężczyzn, a w szczególności sprzyjać odpowiednim szkoleniom przygotowującym do pełnienia funkcji kierowniczych. Chociaż decyzje o wprowadzeniu takiej polityki należą do spółek, to jednak rady nadzorcze powinny mieć co najmniej obowiązek poddawania tej kwestii pod obrady i ogłaszania podjętych decyzji - uważa RPO.

Polityka różnorodności na najwyższych stanowiskach, według prof. Lipowicz, przyczynia się do lepszych wyników przedsiębiorstw. W raporcie firmy doradczej Ernst & Young eksperci podkreślają, że właścicielkami już około 1/3 firm na całym świecie są panie, najwięcej w krajach rozwijających się. Firmy te osiągają relatywnie wyższe wyniki gospodarcze.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.