Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce rośnie

- Pogłoski o trudnej sytuacji na rynku pracy są mocno przesadzone. Twierdzenie to z pewnością dotyczy najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce, czyli sektora Nowoczesnej Gospodarki – mówi Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży i marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce rośnie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 lut 2014 15:22


W IV kwartale 2013 r. przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki odnotowały 5,12 proc. wzrost zatrudnienia wobec analogicznego okresu ubiegłego roku - wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2013" opracowanego przez ADP Polska, wiodącego dostawcę rozwiązań do zarządzania kapitałem ludzkim.

To już czwarty kwartał z rzędu, w którym wzrost zatrudnienia jest wyższy w firmach produkcyjnych Nowoczesnej Gospodarki (5,82 proc.) w porównaniu do firm usługowych (4,76 proc.). Największy skok zatrudnienia odnotowały duże firmy produkcyjne Nowoczesnej Gospodarki, zatrudniające powyżej 500 pracowników (6,07 proc.), ale zaraz za nimi uplasowały się mniejsze firmy usługowe, zatrudniające poniżej 500 pracowników (6,01 proc.), co stanowiło długo wyczekiwany sygnał poprawy koniunktury w sektorze usług.

W skali całego roku wzrost zatrudnienia w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach był mniejszy niż w ostatnim kwartale i uplasował się na poziomie 4,06 proc. w całej Nowoczesnej Gospodarce, w tym 5,99 proc. w firmach produkcyjnych i 3,17 proc. w firmach usługowych. Okres październik-grudzień 2013 r. był tym samym najlepszym kwartałem pod względem wzrostu zatrudnienia na przestrzeni ostatniego roku.

Kwartał ten upłynął także pod znakiem pozytywnych zmian na całym rynku. Dane GUS dla ogółu przedsiębiorstw wskazują co prawda na spadek zatrudnienia o 0,8 proc. w IV kwartale, ale także nieznaczny wzrost w ostatnich dwóch miesiącach - o 0,1 proc. w listopadzie i 0,3 proc. w grudniu. Dane potwierdzają tym samym, że firmy Nowoczesnej Gospodarki nadal dynamiczniej zwiększają zatrudnienie, choć pozostałe podmioty na rynku zaczęły podążać śladem awangardy biznesu.

- Wzrost zatrudnienia jest bezpośrednio związany z rozwojem biznesu, a ten z kolei - z outsourcingiem. Outsourcing przynosi bowiem kilkudziesięcioprocentowe oszczędności czasowe i kilkunastoprocentowe oszczędności finansowe, pozwalając skupić się na podstawowej działalności i inwestować w rozwój. Jeśli większość polskich firm weźmie przykład z Nowoczesnej Gospodarki w kwestii ogólnej strategii biznesowej, w kolejnych kwartałach będziemy mogli obserwować jeszcze większe wzrosty zatrudnienia, a w konsekwencji - także dynamiczny rozwój całej polskiej gospodarki - dodaje Terlecki.

- Firmy wykorzystujące elastyczne formy oraz innowacyjne rozwiązania mają zazwyczaj niższe koszty stałe, co pozwala im na inwestowanie w kolejne nowe technologie i rozwój. Możliwość zarządzania bieżącego jest tu kluczowa, a nawet niezbędna, aby podejmowane decyzje były wdrażane natychmiastowo, co przekłada się na lepsze dostosowanie do rynku - komentuje Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.