Zarobki w ofercie pracy przyspieszą rekrutacje?

0 0
Zarobki w ofercie pracy przyspieszą rekrutacje?
Z badania PWC wynika, że średni koszt rekrutacji to 2640 zł. (Fot. shutterstock)

• Proces rekrutacyjny trwa w Polsce średnio 70 dni i jest coraz droższy.
• Jak się okazuje, 56 proc. kandydatów chciałoby znaleźć w ofercie konkretną informację na temat wynagrodzeń.

Szacuje się, że na całym świecie do 2018 r. aż 192 miliony osób zmieni pracę – to niemal jedna czwarta wszystkich obecnie zatrudnionych. Pomimo dużej rotacji, znalezienie wykwalifikowanego pracownika jest jednak coraz trudniejsze, o czym świadczy choćby fakt, że proces rekrutacyjny już teraz trwa w Polsce średnio aż 70 dni i jest coraz bardziej kosztowny

Z badania „Saratoga Human Capital Benchmarking 2015” PWC wynika, że wydatki związane z pozyskaniem nowego pracownika wzrosły o 40 proc. Średni koszt rekrutacji to 2640 zł. W przypadku firm produkcyjnych wzrasta on nawet do 4300 zł. Proces ten pochłania też o 43 proc. więcej czasu niż przed czterema laty.

Dlatego też – jak zwracają uwagę HR-owcy – to właśnie firmom szczególnie powinno zależeć na usprawnieniu i przyśpieszeniu tego procesu. Tymczasem aż 68 proc. Polaków szukających pracy uważa, że pracodawcy nie przywiązują wagi do tego, by przebiegał on płynnie i w przyjaznej atmosferze.

Czytaj też: Firmy IT ograniczają rekrutacje. "Nie liczba, a jakość się liczy"

– Niestety w naszym kraju poszukiwanie nowych pracowników w wielu miejscach nadal traktowane jest „po macoszemu”, a do przeprowadzenia rekrutacji niejednokrotnie oddelegowywane są osoby nie posiadające w tym zakresie ani odpowiednich kwalifikacji lub zapracowani menedżerowie, którzy rekrutują kandydatów w tzw. „międzyczasie” i w pośpiechu. To sprawia, że procedura selekcji kandydatów często się przedłuża i nie zawsze kończy wyborem właściwej osoby, a w dodatku może negatywnie wpłynąć na to, jak dany przedsiębiorca będzie postrzegany zarówno przez przyszłych, jak i obecnych pracowników – mówi Agnieszka Szczypińska, specjalistka HR z agencji pracy GP People.

– Tymczasem już od kilku lat głośno mówi się o tym, że rynek pracy ewoluuje w kierunku rynku pracownika, dlatego by przyciągnąć tych najlepszych, firmy już na sam proces rekrutacyjny powinny patrzeć przez pryzmat oczekiwań i potrzeb kandydatów. Ważne jest zadbanie o to, by w pierwszej kolejności nie kojarzył im się on z przypadkowością, nieładem i długim oczekiwaniem na informacje zwrotne bądź całkowitym brakiem feedbacku – dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.