Zapowiada się dalsza poprawa na rynku pracy

0 0

- Spada Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), który informuje z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, co zapowiada dalszą poprawę na rynku pracy - wynika z badań BIEC.

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) (...) utrzymuje tendencję spadkową od ponad trzech kwartałów. Zmiany te zapowiadają dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy i spadek stopy bezrobocia" - napisano w raporcie.

Dodano, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia w kwietniu w stosunku do marca br. zmalała o niespełna 0,1 pkt procentowy i wyniosła 12,6 proc. "Kwietniowa, raportowana przez GUS, wyraźnie niższa stopa bezrobocia (spadek z 13,5 proc. w marcu br. do 13 proc. w kwietniu), to ciągle efekt dominującego działania czynników sezonowych, które mają charakter krótkotrwały. Należy spodziewać się, że w drugim półroczu postępujące w gospodarce ożywienie i związane z nim działanie czynników cyklicznych przełoży się na trwałe tendencje do obniżania bezrobocia" - napisano.

BIEC podał, że spośród siedmiu składowych wskaźnika, w kierunku jego spadku oddziaływały cztery składowe, trzy spośród nich działały w kierunku przeciwnym.

"Zmienną, która najsilniej od kilku miesięcy wpływa na spadek wskaźnika a tym samym przyczynia się do poprawy sytuacji na rynku pracy, była zwiększająca się liczba ofert pracy kierowanych przez firmy do rejonowych urzędów pracy. W ujęciu miesięcznym w PUP-ach zarejestrowano wprawdzie nieznacznie mniej ofert zatrudnienia niż przed miesiącem, jednak w stosunku do sytuacji sprzed roku odnotowujemy wyraźną poprawę. W ciągu ostatnich trzech miesięcy strumień napływu ofert pracy był o ponad 11 proc. większy niż w tych samych miesiącach roku ubiegłego" - napisano.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.