Zamach stanu w Turcji: Kolejne czystki kadrowe

0 0
Zamach stanu w Turcji: Kolejne czystki kadrowe
Kolejne osoby tracą pracę w związku z zamachem stanu do którego doszło 15 lipca w Turcji. (fot. pixabay)

Turecki Dyrektoriat Spraw Religijnych poinformował we wtorek (26 lipca), że w następstwie nieudanego puczu, do którego doszło 15 lipca, zwolnił ponad 1,1 tys. podległych mu pracowników instytucji religijnych.

Turecki Dyrektoriat Spraw Religijnych (Diyanet) to stojąca najwyżej w hierarchii instytucja religijna Turcji, która sprawuje władzę nad wszystkimi meczetami i imamami. Według jej wtorkowego (26 lipca) komunikatu, pracę straciło 1112 osób - są wśród nich miedzy innymi kaznodzieje i nauczyciele Koranu.

Jak przypomina Reuters, Ankara oskarża o zorganizowanie nieudanego puczu zwolenników muzułmańskiego kaznodziei Fethullaha Gulena. Jest ich szczególnie wielu wśród duchownych, sędziów i nauczycieli, a także w organizacjach charytatywnych oraz mediach.

W poniedziałek (25 lipca) tureckie władze wydały nakazy aresztowania 42 dziennikarzy. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegał wcześniej, że "media popierające zamach stanu, niezależnie czy chodzi o media audiowizualne czy inne, zapłacą za to cenę".

Również w poniedziałek (25 lipca) linie lotnicze Turkish Airlines poinformowały o zwolnieniu 211 pracowników, powołując się na ich związki z ugrupowaniem Gulena.

Czytaj też: Turkish Airlines zwolniły ponad 200 pracowników. To efekt puczu

W następstwie udaremnionego puczu od 16 lipca w Turcji tymczasowo aresztowano ponad 11 tys. osób, a 5,8 tys. zostało zatrzymanych - wynika z niedzielnego (24 lipca) bilansu. W trakcie puczu śmierć poniosło co najmniej 270 osób.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.