Zadzwoń do rekrutera. Głos pomaga zdobyć pracę

0 0
Zadzwoń do rekrutera. Głos pomaga zdobyć pracę
fot. pixabay

Nowe badania naukowców z Chicago Booth dowodzą, że osoby rekrutujące lepiej oceniają kandydatów o pracę jeśli wcześniej słyszą ich głos.

Profesor Nicholas Epley i doktorantka Juliana Schroeder z University of Chicago Booth School of Business dowodzą, we wspólnie przeprowadzonych badaniach, że hipotetyczni pracodawcy i profesjonalni rekruterzy nie oceniają jednakowo kandydata do pracy słysząc jego głos i czytając jego CV – nawet jeśli przekazywana wiadomość jest identyczna. Kandydaci, których przekaz głosowy dotarł do rekrutera są uznawani za bardziej kompetentnych i dzięki temu mają większe szanse na znalezienie pracy.

W ramach badania zatytułowanego „The Sound of Intellect: Speech Reveals a Thoughtful Mind, Increasing a Job Candidate's Appeal," (Głos intelektu – mowa ujawni rozważny umysł – czyli jak zwiększyć atrakcyjność kandydata na rynku pracy) naukowcy przeprowadzili cztery eksperymenty.

W początkowej fazie, grupa zaproszonych do badań studentów MBA z Chicago Booth, będących jednocześnie kandydatami o pracę, miała napisać krótką przemowę do firmy, dla której najbardziej chcieliby pracować. Przemowa została odczytana i sfilmowana.

Odrębna grupa osób oceniających – wyłonionych spośród przypadkowych zwiedzających w Museum of Science and Industry w Chicago – miała następnie za zadanie ocenę przemówień, słuchając i oglądając jednocześnie, tylko słuchając lub tylko czytając.

Okazało się, że oceniający, którzy jedynie słyszeli przemówienie ocenili kandydatów jako bardziej inteligentnych, niż oceniający, którzy jedynie przeczytali sami przemówienie. - Gdy chcemy przekazać wiadomość o własnej sile intelektu, istotne jest bycie usłyszanym – w dosłownym tego słowa znaczeniu - mówi Nicholas Epley.

Badacze zwrócili również uwagę, że dodanie filmu do prezentacji nie wpływa na ocenę kandydata tak jak przekaz głosowy.

W ostatnim doświadczeniu, przemówienia były oceniane przez profesjonalistów pracujących w firmach z listy Fortune 500 i zajmujących się na codzień rekrutacją. Zaobserwowano tutaj identyczne wyniki. Profesjonaliści, tak jak i zwykli oceniający, byli bardziej skłonni do zatrudniania kandydatów, których głos usłyszeli, niż tych których CV jedynie przeczytali.

- Krótki telefon do pracodawcy lub osoby rekrutującej może być zaskakująco pomocny i dużo bardziej skuteczny niż wysłany email. Jeśli obawiasz się o to, że możesz przeszkodzić potencjalnemu pracodawcy w ciągu dnia, zostaw mu wiadomość na sekretarce po godzinach pracy – radzi Nicholas Epley.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.