Zadłużony szpital czeka restrukturyzacja

Plan restrukturyzacyjny dla szpitala w Lesznie przedstawił w piątek dyrektor placówki Piotr Jeske. Szpital ma 45 mln zł długu, z czego 12 mln to kredyty krótkoterminowe. Dług ma być spłacony do 2021 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zadłużony szpital czeka restrukturyzacja

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 cze 2013 14:52


Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie jest jednym z najbardziej zadłużonych placówek leczniczych w regionie. Dług szpitala w 2013 roku wynosi 45 mln zł, przy przychodach ok. 79 mln zł.

"Chciałbym żebyśmy stanowili dla tego szpitala wsparcie ze strony samorządów, wszyscy wiemy, jak trudna jest sytuacja szpitala. Nowy dyrektor jest ekonomistą i jest to niestandardowe rozwiązanie, ale to jest - moim zdaniem - działanie racjonalne. Tylko ekonomista jest w stanie bardzo precyzyjnie i racjonalnie widzieć koszty, musi być, oczywiście, w swoich działaniach wspierany przez personel medyczny" - powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Samorząd województwa w ramach wsparcia restrukturyzacji szpitala poręczył kredyty placówki na kwotę 39 mln zł, spłacił też z budżetu województwa pierwszą ratę prawie 500 tys. zł kredytu.

W ramach dotychczasowych działań od 2010 roku szpital zmniejszył zatrudnienie o ok. 140 osób, zmniejszył też wynagrodzenia o 6 proc.

"Ten szpital ma szanse zostać wielkopolskim szpitalem, a nie, jak nas postrzegano, jako szpital powiatowy. W ramach kolejnych etapów restrukturyzacji chcemy m.in. wprowadzić niekonkurencyjne wobec kontraktu z pacjentami NFZ usługi dla klientów komercyjnych" - powiedział dyrektor Jeske.

Leszczyńska placówka chce w najbliższym czasie wprowadzić nowe specjalizacje, zakupić nowoczesny sprzęt i wprowadzić system zarządzania personelem, który zoptymalizuje koszty. Chce też pozyskać 12 mln zł z tzw. Grantu Norweskiego na rozbudowę oddziału neonatologii.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie ma 525 łóżek, zatrudnia 848 osób i obsługuje pacjentów z dawnego województwa leszczyńskiego.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.