Zachodniopomorscy pracodawcy chcą zatrudniać w III kwartale

0 0
Zachodniopomorscy pracodawcy chcą zatrudniać w III kwartale
Deklarowany wzrost zatrudnienia może objąć pracowników biurowych, techników, a także operatorów i monterów maszyn i urządzeń. (Fot. Pixabay)

• Zachodniopomorscy pracodawcy w trzecim kwartale br. zamierzają zatrudniać.
• Poszukiwani będą m.in. pracownicy biurowi, a także operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń.
• Takie wyniki przynosi badanie nastrojów zatrudnieniowych pracodawców na Pomorzu Zachodnim.

Spośród firm, które wzięły udział w badaniu, zwiększenie zatrudnienia planuje 25,3 proc., a redukcję personelu 14,7 proc. - wynika z przeprowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie badania nastrojów zatrudnieniowych pracodawców w regionie w trzecim kwartale br. Prognoza netto zatrudnienia wyniosła 10,6 proc.

Deklarowany wzrost zatrudnienia może objąć pracowników biurowych, techników, a także operatorów i monterów maszyn i urządzeń. Chęć zatrudnienia wykazują firmy z branży transportowej, finansowej, ubezpieczeniowej, czy przedsiębiorstwa produkcyjne.

Największa redukcja zatrudnienia może nastąpić w instytucjach sektora publicznego, a także oświacie i edukacji.

"Poszukiwanie nowych kandydatów do pracy jest najsilniej uwarunkowane bieżącymi potrzebami pracodawcy i aktualnym natężeniem zleceń" - powiedział we wtorek PAP Andrzej Świeboda z Zachodniopomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy. "Decyzja o zatrudnieniu częściej stanowi rezultat aktualnie obserwowanej sytuacji w firmie bądź instytucji, natomiast rzadziej wynika z minionych doświadczeń firmy bądź prognoz dotyczących intensywności prac przy realizacji zleceń" - dodał.

Jak podkreśla Świeboda, stały dodatni trend dotyczący prognozy zatrudnienia netto odnotowywany jest na Pomorzu Zachodnim od drugiego kwartału 2015 r.

"Mamy do czynienia z kontynuacją pozytywnych zmian na regionalnym rynku pracy" - powiedział Świeboda. "Liczba bezrobotnych w województwie na koniec maja 2016 r. wyniosła nieco ponad 70,7 tys. i zmniejszyła się o ponad 4,2 tys. w stosunku do kwietnia br. i o blisko 15 tys. w porównaniu do maja 2015 r." - wskazał.

Według danych GUS, stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim wyniosła pod koniec maja br. 11,9 proc. W analogicznym okresie 2015 r. poziom bezrobocia sięgał 14,2 proc.

Sytuacja na rynku pracy w województwie wyraźnie się poprawiła i jest najkorzystniejsza od wielu lat - uważa Świeboda. Jak dodał, informacje te pozwalają oczekiwać dalszych pozytywnych zmian na regionalnym rynku pracy.

Badanie przeprowadzono między 3 a 17 czerwca 2016 roku pośród 225 zachodniopomorskich przedsiębiorstw.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.