Zachęcają młodych ludzi do zakładania firm

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyło się 28 sierpnia spotkanie z przedstawicielami 25 instytucji otoczenia biznesu. "Moja wymarzona firma" to projekt adresowanych przede wszystkim ludzi młodych, którzy już w okresie nauki powinni nauczyć się przedsiębiorczości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zachęcają młodych ludzi do zakładania firm

PODZIEL SIĘ


Autor: bd

28 sie 2014 16:48


Wszystkie instytucje korzystały z dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W sumie więc w ramach poddziałania 1.1.1. „Wsparcie instytucji otoczenia biznesu (utworzenie nowych lub rozwój instytucji otoczenia biznesu w regionie) zawarto 32 umowy na kwotę 162 mln złotych.

Zadaniem nowo powstałych instytucji było zorganizowanie zaplecza umożliwiającego własną działalność oraz pozyskanie nowych firm.

Czytaj też: W Opolskiem firmy dostały pieniądze na ochronę miejsc pracy

Departament Koordynacji Programów Operacyjnych UMWO wiosną tego roku monitorował działalność tych instytucji, badania zostały uaktualnione w sierpniu. Jak relacjonowała Agnieszka Okupniak, zastępca dyrektora departamentu, nowo powstałe instytucje funkcjonują w takich branżach jak: budowlana, paliwowo-energetyczna, rolno-spożywcza, meblarska, papiernicza. Najwięcej założono usług okołobiznesowych.

Czytaj też: 250 nowych miejsc pracy. Convergys Corporation otwiera nowe biuro w Lublinie

Jednym z przykładów tego rodzaju działalności jest Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Opolskiego, który wyremontował parter akademika „Kmicic" i pod potrzeby potencjalnych partnerów zorganizował kilkanaście stanowisk pracy, planuje pozyskanie 50 nowych przedsiębiorców. Świadczone usługi, to doradztwo biznesowe i prawne, prowadzenie sekretariatu, szkolenia.

Obecny na spotkaniu z przedstawicielami otoczenia biznesu marszałek województwa, Andrzej Buła, zwracał uwagę, że mury to nie wszystko, trzeba wypełnić je i ludźmi i pomysłami, by przyciągnąć nowe podmioty gospodarcze. Takim pomysłem jest m.in. „Moja wymarzona firma", której projekt wyszedł z UMWO. Pomyślany jest on jako cykl działań adresowanych do różnych odbiorców, przede wszystkim ludzi młodych, którzy już w okresie nauki powinni nauczyć się przedsiębiorczości, posiąść wiedzę na temat tego, jak założyć firmę, jak napisać dobry biznesplan.

W ramach zaplanowanego cyklu odbędą się konkursy, warsztaty, szkolenia realizowane przy pomocy wielu partnerów - Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolskiego Centrum Demokracji Lokalnej, instytucji otoczenia biznesu.

W trakcie spotkania Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, podpowiadał, gdzie można znaleźć potencjalnych przedsiębiorców. W dobiegającym końca projekcie „POklucz do biznesu" udzielono 1530 dotacji na rozpoczęcie działalności - to w sumie 7 proc. wszystkich nowo powstających podmiotów. Powiatowe urzędy pracy na rok przyszły zaplanowały udzielenie 900 dotacji tym, którzy chcieliby rozkręcić własny biznes. Fundusze można uzyskać bądź z Europejskiego Funduszu Społecznego (40 tys. zł), bądź z Funduszu Pracy (20 tys. zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.