Za mało kobiet w IT. Traci na tym europejska gospodarka

O 9 mld euro rocznie zwiększyłoby się PKB Unii Europejskiej, gdyby kobiety w branży informatycznej były reprezentowane tak licznie jak mężczyźni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Za mało kobiet w IT. Traci na tym europejska gospodarka

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

3 lut 2014 14:15


Eksperci Komisji Europejskiej alarmują, że obecnie zbyt mało kobiet pracuje w branży IT - stanowią one jedynie ok. 10 proc. wszystkich specjalistów.

Z badań wynika, że kobiety są niedostatecznie reprezentowane na stanowiskach kierowniczych i decyzyjnych - tylko 19,2 proc. pracowników branży ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) ma szefa-kobietę, w porównaniu do 45,2 proc. pracowników spoza tego sektora. Ponadto kobiety częściej niż mężczyźni przerywają karierę w branży nowoczesnych technologii.

Tak niska liczba kobiet w sektorze IT sprawia, że traci na tym nie tylko branża, ale także cała europejska gospodarka. Traci również płeć żeńska - badania wykazały, że kobiety pracujące w branży informatycznej zarabiają prawie 9 proc. więcej niż kobiety w innych sektorach gospodarki i mają większe możliwości elastycznego kształtowania swojego czasu pracy.

Dodatkowo są mniej narażone na bezrobocie, co potwierdzają dane Urzędu Statystycznego, według którego przeciętny czas poszukiwania pracy w 2013 roku w polskiej branży IT wynosił 2 miesiące, podczas gdy w innych branżach prawie 12 miesięcy.

Komisja Europejska wskazuje, że na tysiąc kobiet z wykształceniem wyższym tylko 29 posiada dyplom w dziedzinie IT i tylko cztery na tysiąc podejmuje w przyszłości pracę w tej branży. Aby zachęcić młode dziewczyny w regionie do pracy w sektorze cyfrowym, Technopark Pomerania organizuje warsztaty dla gimnazjalistek pod hasłem „Wybór drogi zawodowej - czyli obalamy stereotypy".

- Aby zainteresować większą liczbę dziewcząt w regionie pracą w zawodach informatycznych i zwiększyć zatrudnienie kobiet w tej branży, organizujemy warsztaty dla gimnazjalistek pod hasłem "Wybór drogi zawodowej - czyli obalamy stereotypy'" - mówi organizatorka, Jolanta Balicka z Technoparku Pomerania.

Spotkania są częścią projektu „ICT Biznes dla Edukacji", w ramach którego Technopark Pomerania we współpracy z lokalnymi firmami IT dostosowuje programy nauczania informatyki w regionalnych szkołach średnich do potrzeb pracodawców.

- Cieszy mnie, że takie inicjatywy skierowane do dziewcząt pojawiają się w naszym mieście. Wspieramy propagowanie wzorców kobiecej kariery zawodowej, także w zawodach technicznych - mówi Anna Kornacka, inicjatorka Szkoły Euroliderek (partnera wydarzenia) oraz prezes ZPPZ Lewiatan.

Projekt „ICT (B)usiness to(2) (E)ducation czyli modernizacja oferty kształcenia zawodowego szkół o profilu informatycznym w powiązaniu z potrzebami lokalnego/regionalnego rynku pracy" współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Spotkania odbędą się w dniach 4-6 luty 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Emeryt 2014-02-04 10:32:28

Za 8 (osiem) lat ZUS zbankrutuje. Ta konfiskata go nie uratuje.

NiT 2014-02-04 10:27:38

Za mało kobiet rodzi dzieci. To katastrofa dla gospodarki