Wzrosła liczba pracujących kobiet. Mimo dłuższego macierzyńskiego

Mimo wydłużenia urlopów macierzyńskich wzrosła - paradoksalnie - liczba pracujących kobiet - zauważył NBP w najnowszym raporcie o rynku pracy. Zdaniem banku, w dalszej perspektywie, dłuższe urlopy mogą jednak wpłynąć negatywnie na zatrudnienie na etat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wzrosła liczba pracujących kobiet. Mimo dłuższego macierzyńskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

2 paź 2014 12:11


W "Raporcie o rynku pracy w II kw. 2014 r." bank centralny zajął się m.in. wpływem wydłużonych urlopów macierzyńskich (z 6 miesięcy do 12 miesięcy) na zatrudnienie kobiet.

"Choć od 2013 r. rodzice mogą dłużej cieszyć się urlopem (...), to liczba osób pracujących paradoksalnie wzrosła" - zaznaczył NBP w raporcie. Zdaniem banku centralnego przyczyny tego zjawiska mogą być dwie. Po pierwsze, korzystający z urlopów macierzyńskich rodzice dzieci urodzonych od 1 stycznia 2013 r., (cały czas klasyfikowani jako pracujący), później i rzadziej wybierają urlop wychowawczy (co klasyfikuje się jako nieaktywność zawodową).

Czytaj też: Roczny urlop macierzyński przynosi efekty

Po drugie, dłuższe nieobecności zatrudnionych pracowników mogą skłaniać przynajmniej część pracodawców do zwiększonego przyjmowania dodatkowych pracowników na zastępstwo. "W dłuższej perspektywie wprowadzone zmiany mogą negatywnie odbić się na zatrudnieniu etatowym" - ostrzegł NBP.

Czytaj też: Coraz więcej kobiet za kierownicą w pracy. Zarabiają lepiej niż mężczyźni

NBP zauważył, że dłuższe płatne urlopy macierzyńskie są finansowane przez państwo. Jednak w dłuższej perspektywie pracodawcy muszą, przy zatrudnieniu na długoterminową umowę o pracę nowej osoby (zwłaszcza kobiety), brać pod uwagę ryzyko większych dodatkowych kosztów związanych z jej możliwym zastępstwem.

"Ryzykiem takim nie są obarczone niestandardowe formy pracy jak samozatrudnienie, czy umowy cywilnoprawne. Zmiany w przepisach mogą więc negatywnie wpłynąć na liczbę stabilnych umów o pracę w gospodarce" - zaznaczył bank centralny.

NBP zauważył w raporcie, że w drugim kwartale nadal szybko rosła liczba osób pracujących. Potwierdziły to nie tylko wyniki BAEL (wskaźnik z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności - PAP), ale także dane napływające z przedsiębiorstw.

Licząc rok do roku liczba osób pracujących zwiększyła się o 1,7 proc. wobec 1,8 proc. w pierwszym kwartale. "Liczba osób aktywnych zawodowo obniżyła się. Jest to wynik zarówno spadku współczynnika aktywności zawodowej, jak i pierwszego od 2007 r. spadku populacji osób w wieku powyżej 15 lat" - wyjaśniono w raporcie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.