Wykwalifikowani pracownicy fizyczni i inżynierowie. To ich najtrudniej znaleźć w Polsce

0 0
Wykwalifikowani pracownicy fizyczni i inżynierowie. To ich najtrudniej znaleźć w Polsce
W Polsce nadal najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. (Fot. pixabay)

• Trudności w rekrutacji pracowników o odpowiednich kwalifikacjach deklaruje 41 proc. polskich firm.
• W Polsce nadal najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową są wykwalifikowani pracownicy fizyczni.
• Dla blisko co drugiego badanego przedsiębiorcy w Polsce (47 proc.) brak umiejętności technicznych to główny powód trudności w obsadzaniu stanowisk.

Jak pokazuje raport ManpowerGroup, w Polsce trudności w rekrutacji pracowników o odpowiednich kwalifikacjach deklaruje 41 proc. firm. W porównaniu z poprzednią edycją badania, odsetek firm zmagających się z tym wyzwaniem wzrósł o 8 punktów procentowych.

Wskazuje to na istotny problem na krajowym rynku pracy i wzrost w ciągu ostatnich kilku lat niepokoju wynikającego ze zjawiska niedoboru. Wynik dla Polski jest wyższy zarówno od średniej globalnej, która wynosi 38 proc., jak i od średniej dla regionu EMEA, która wynosi 32 proc.

Źródło: ManpowerGroup
Źródło: ManpowerGroup

– Zjawisko niedoboru talentów obserwujemy i badamy w ManpowerGroup od dekady. W Polsce obecnie problem ten narasta, a procent pracodawców, którzy mają trudności z pozyskiwaniem pracowników jest najwyższy od czterech ostatnich lat – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

– Można spodziewać się, że obecny rok przyniesie nasilenie deficytu pracowników. Bezrobocie spada i rynek pracy przechyla się w kierunku kandydata, o którego z kolei coraz trudniej jest pracodawcom. Pomimo narastających problemów w pozyskaniu pracowników, nie wszystkie firmy są przygotowane na to, by zapobiec negatywnym skutkom zjawiska. Prawdziwą wartością firm są ludzie, a ich brak będzie skutkował osłabieniem konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku. Uzupełnienie niedoboru talentów ma więc kluczowe znaczenie dla przyszłej sytuacji pracodawców i kondycji ich przedsiębiorstw – dodaje Iwona Janas.

W Polsce nadal najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. To grupa zawodowa, w skład której wchodzą m.in. mechanicy, elektrycy, hydraulicy, spawacze, stolarze, tokarze, kucharze, drukarze, murarze, cieśle, monterzy, elektromonterzy, szwaczki, operatorzy wózków widłowych, itp.

Wyniki raportu wskazują na stały i istotny problem pracodawców z pozyskiwaniem kandydatów na tego typu stanowiska. W ciągu ośmiu lat prowadzenia badania w naszym kraju, prawie zawsze rozpoczynali oni listę i tylko raz, w 2012 r., zajęli na niej drugą pozycję, ustępując miejsca inżynierom.

Źródło: ManpoweGroup
Źródło: ManpoweGroup

Na drugim miejscu, podobnie jak rok i dwa lata wcześniej, znaleźli się inżynierowie. Wyniki badania wskazują na stały i rosnący problem polskich firm z pozyskiwaniem kandydatów z tym wykształceniem. Wśród trudnych do obsadzenia w Polsce zawodów byli oni prawie zawsze w pierwszej czwórce, ciesząc się od lat bardzo dużym zainteresowaniem pracodawców.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Ten niedobór to skutek polityki kształcenia, a także polityki przetargowej ostatnich lat (od 1989) roku. Zlikwidowano szkoły zawodowe,matematykę na maturze, ograniczono liczbę godzin na studiach inżynierskich. Zawodu uczą ludzie, którzy nigdy nie pracowali w zawodzie, którego uczą, w zawodówce, technikum czy na politechnice. Prawo przetargowe preferowało cenę. Przysłowiowy przetarg na most mogła wygrać "sprzątaczka", bo nie mając pojęcia co ma zrobić, oferowała najniższą cenę....itd. itp

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.