Współpraca agencji zatrudnienia z pośredniakami pod znakiem zapytania

Rząd chce przeznaczyć na aktywizację bezrobotnych 200 mln zł, jednak sukces działań nie jest przesądzony. Agencje zatrudnienia boją się kar i rygorystycznych warunków przetargów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Współpraca agencji zatrudnienia z pośredniakami pod znakiem zapytania

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

26 lis 2014 10:43


Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” rząd w ciągu trzech lat zamierza przeznaczyć ponad 200 mln zł na zlecanie działań aktywizacyjnych agencjom zatrudnienia przez urzędy pracy. Jacek Męcina zapowiada, że skorzysta na tym 20 tys. osób.

Czytaj też: Czyżby przełom we współpracy agencji zatrudnienia z urzędami pracy?

Ten model współpracy był testowany od maja 2013 r. do czerwca 2014 r w trzech województwach. Partnerom udało się osiągnąć zadeklarowany cel - odpowiednia liczba osób znalazła pracę. Jednak w większości przypadków zostali oni zatrudnienia na podstawie umowy-zlecenia.

Agencje zatrudnienia często odrzucają możliwość współpracy z urzędami z powodu rygorystycznych wymagań przetargu. W pilotażu firmy musiały znaleźć pracę dla połowy uczestników na co najmniej trzy miesiące. Utrudniał to fakt, że w projekcie brali udział bezrobotni z II i III profilu, którzy mają najwięcej barier w zdobyciu zatrudnienia.

Czytaj też: Bezrobotni: działalność urzędów pracy to fikcja

Agencje boją się także kar i kosztów. Nie jest pewne, ile ostatecznie trafi do ich kieszeni. Za wstępną diagnozę sytuacji bezrobotnego otrzymują one 20 proc. wynagrodzenia, a 80 proc. zależy od ich efektywności - 20 proc. dostają za znalezienie pracy, 30 proc. za jej utrzymanie przez 3 miesiące, 30 proc. za trwanie zatrudnienia przez kolejne 3 miesiące.

- Firma prywatna musi być rozliczana za efekty, ale w przypadku obecnego modelu zlecania ryzyko niepowodzenia aktywizacji zostało przerzucone na agencje, a dodatkowo wprowadzono kary za nieosiągnięcie wskaźników - komentuje dla „DGP” Anna Karaszewska, dyrektor zarządzająca firmy Ingeus.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.