Wskaźnik Rynku Pracy zwiastuje poprawę

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) zapowiada poprawę na rynku pracy. Przewidywania związane są ze spadkiem Wskaźnika Rynku Pracy (WRP) o 0,6 pkt w październiku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wskaźnik Rynku Pracy zwiastuje poprawę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

30 paź 2015 10:33


Wskaźnik Rynku Pracy, informuje z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia.

- Znaczące spadki wskaźnika utrzymują się już trzeci miesiąc z rzędu. Wnioskować zatem można, iż po niewielkich wzrostach odnotowanych w kwietniu i maju, wskaźnik powrócił do obserwowanej od połowy ubiegłego roku tendencji prognozującej poprawę sytuacji na rynku pracy - podkreśliło BIEC.

Eksperci BIEC zauważyli, że pozytywne prognozy wynikają w dużej mierze ze znacznej liczby ofert pracy dostępnych zarówno w powiatowych urzędach pracy, jak i w internecie.

Będzie poprawa

- Wzrosła liczba bezrobotnych wyrejestrowujących się ze spisu bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia. Obie zmiany sugerują wzrost kreacji zatrudnienia, który powinien się przełożyć na spadek stopy bezrobocia i wzrost stopy zatrudnienia - napisano w raporcie.

- Spośród składowych Wskaźnika Rynku Pracy, nadal pięć oddziałuje w kierunku spadku jego wartości. Zmiany te zapowiadają poprawę sytuacji na rynku pracy. Trzy zmienne, w umiarkowanym stopniu, oddziałują w kierunku wzrostu wskaźnika - dodano.

Z zaprezentowanych danych wynika, że wzrost liczby nowych ofert zatrudnienia przyczynił się do pozytywnych zmian wśród osób dotychczas bezrobotnych, które podjęły pracę.

Spada napływ bezrobotnych

- We wrześniu pracę znalazło około 9 tys. osób więcej niż przed miesiącem. Jednak w dłuższym okresie, tj. od początku roku, osób takich systematycznie ubywa. Najprawdopodobniej wśród bezrobotnych zaczynają przeważać ci, których kwalifikacje są mniej przydatne dla pracodawców - podkreślono.

Oznaczać to może - zdaniem specjalistów BIEC - coraz wolniejszy spadek stopy bezrobocia, przy wysokim popycie na pracę zgłaszanym przez pracodawców.

- Od blisko roku zmniejsza się napływ nowych bezrobotnych, rejestrujących się w powiatowych urzędach pracy. Spadek ten jest raczej powolny, ale stały. W ostatnich miesiącach napływ nowych bezrobotnych zmniejszył się o około 7 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku - czytamy w raporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.