Work Service: Ruszyły masowe rekrutacje do prac sezonowych

GUS poinformował o rekordowym spadku bezrobocia w kwietniu do 11,2 proc. Tomasz Hanczarek, prezes Work Service jest przekonany, że w kolejnych miesiącach popyt na pracę będzie jeszcze większy.
Puls HR Puls HR

Work Service: Ruszyły masowe rekrutacje do prac sezonowych

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

26 maj 2015 16:40


Wedle danych GUS liczba zarejestrowanych bezrobotnych w kwietniu b.r. zmniejszyła się do 1782,2 tys. osób, w porównaniu z 2079 tys. jeszcze w kwietniu 2014 r. Na spadek bezrobocia miał między innymi wpływ wzrost liczby nowych ofert zatrudnienia, które zgłosili do urzędów pracy w całej Polsce pracodawcy. Było ich na koniec kwietnia o ponad 13 tys. więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Będzie tylko lepiej

W ciągu roku stopa bezrobocia zmniejszyła się aż o 1,8 pp. Jest to największy spadek bezrobocia r/r od sześciu lat odnotowany w tym okresie. - To kolejny już dowód na to, że mamy obecnie do czynienia z najlepszą sytuacją na polskim rynku pracy od momentu wybuchu kryzysu finansowego – podkreśla Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. - Nie tylko mamy mniej osób bez pracy, ale systematycznie wzrasta również liczba nowych miejsc pracy tworzonych przez przedsiębiorców - dodaje.

Czytaj też: Work Service: W każdym kraju, w którym działamy, chcemy mieć jedną spółkę IT

To jeszcze nie koniec poprawy na rynku pracy. Szczególnie w ciągu najbliższych trzech miesięcy wzrośnie liczba zatrudnionych, w związku z sezonowym boomem na pracowników tymczasowych. - Letni czas to okres najwyższego zapotrzebowania na ręce do pracy, praktycznie we wszystkich sektorach gospodarki – dodaje Hanczarek.

Mniej młodych bez pracy

Główny Urząd Statystyczny podsumował także pierwszy kwartał 2015 roku na rynku pracy. Z opublikowanych danych wynika, że największy spadek liczby bezrobotnych w okresie od stycznia do marca b.r. nastąpił wśród ludzi młodych. Liczba bezrobotnych w wieku do 24 lat spadła o ponad 83 tys., a wśród 35-44 latków odnotowano spadek o ponad 102 tys. Osoby starsze mają wyraźnie większe trudności ze znalezieniem pracy – liczba bezrobotnych w wieku 55+ zmniejszyła się jedynie o niewiele ponad 15 tys. osób. Najwyższe spadki bezrobocia w pierwszym kwartale tego roku odnotowano w województwach: podkarpackim (-4 pp.), pomorskim (-3,8 pp.), kujawsko-pomorskim (-3,2 pp.).

- W niektórych aglomeracjach w Polsce i branżach mamy już teraz do czynienia z rynkiem pracownika. We Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Krakowie czy Warszawie stopa bezrobocia sięga poziomów od 4,2 do 5,6 proc., to oznacza, że w tych regionach zbliżamy się do „bezrobocia naturalnego”. W takich warunkach to pracownik w coraz większym stopniu zaczyna dyktować warunki na rynku - podsumowuje prezes Work Service.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.