Maciej Witucki, Work Service o 50+: Bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka sobie nie poradzi

0 0
Maciej Witucki, Work Service o 50+: Bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka sobie nie poradzi
Coraz częściej będzie pojawiać się konieczność zatrudniania osób w wieku 50+, ze względu na malejącą liczbę osób w wieku produkcyjnym (na zdjęciu Maciej Witucki, prezes Work Service, fot. ccifp.pl)

• Jedynie 20 proc. pracodawców planuje zatrudnić w najbliższym czasie osoby w wieku 50 lat i starsze.
• Dzieje się tak mimo, że firmy doceniają starszych pracowników.
• Zdaniem ekspertów ten trend będzie musiał ulec zmianie, bo bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka nie poradzi sobie z wyzwaniami starzejącego się społeczeństwa.

Wyniki badania przeprowadzonego w grudniu 2015 roku przez Work Service pokazały, że przedsiębiorstwa nie wykorzystują w pełni potencjału pracowników 50+. 21 proc. firm deklarowało, że nie zatrudnia osób w tej grupie wiekowej.

- W najbliższych latach ten trend będzie musiał ulec zmianie, bo bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka sobie nie poradzi. Z danych GUS wynika, że polskie społeczeństwo jest jednym z szybciej starzejących się społeczeństw w Europie i liczba osób w wieku produkcyjnym, zdolnych do pracy, będzie maleć. Najnowsza prognoza demograficzna zakłada, że do 2050 roku ludność w Polsce wyniesie 33 mln 951 tys. osób, co w stosunku do roku 2013 oznacza zmniejszenie się ludności o 4,55 mln (12 proc.). Co ważne, jeśli w tym samym czasie nie wzrośnie wskaźnik dzietności w Polsce, ten proces jest nieodwracalny – podkreśla Maciej Witucki, prezes Work Service.

Pracodawcy w Polsce, myślący o swoim biznesie w perspektywie długofalowej, powinni brać te prognozy pod uwagę w celu budowania i wdrażania optymalnej polityki kadrowej. Coraz częściej będzie pojawiać się konieczność zatrudniania osób w wieku 50+, ze względu na malejącą liczbę osób w wieku produkcyjnym.

Czytaj też: Co drugi Polak w wieku 50+ jest zadowolony ze swojej sytuacji finansowej

A tymczasem z badań Work Service jasno wynika, że niewiele bo jedynie 20 proc. pracodawców planuje zatrudnić w najbliższym czasie osoby w wieku 50 lat i starsze. Co ciekawe, wśród firm które zatrudniają już dziś osoby w tej grupie wiekowej, aż 64 proc. nie zamierza rozszerzać swoich zasobów o takich pracowników.

- Dostęp do wykwalifikowanych pracowników jest coraz większym wyzwaniem dla pracodawców. Skuteczna aktywizacja osób w wieku 50+ może pomóc w uzupełnieniu zasobów pracowniczych szczególnie w zawodach deficytowych. Starsi pracownicy to osoby z wieloletnim stażem pracy, bogatym doświadczeniem zawodowym ale też ustabilizowaną sytuacją życiową – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • a co z pracownikami z 2 grupą niepełnosprawności?zatrudniają nas chorych,starszych do ciężkiej pracy{sprzątanie},a gdy chorujesz to zwalniają,czy ten wyzysk się kiedyś skończy?
  • Pełno pracowników siedzi w więzieniach. Bez ich pracy też Polska sobie nie poradzi!Słychać już o możliwościach budowy zakładów pracy przy więzieniach . Nareszcie zdrowe podejście , bo do tej pory -darmozjady dostają z budżetu więcej pieniędzy na osobę niż dzieci w przedszkolu i chorzy w szpitalu.Kolejna dobra zmiana się zapowiada.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.