wnp.pl

Work Service: Potrzebujemy po stronie urzędów pracy partnerów, prawdziwych menedżerów

0 0
Work Service: Potrzebujemy po stronie urzędów pracy partnerów, prawdziwych menedżerów
Grzegorz Tokarski, fot. mat.pras.

- To jest z pewnością najambitniejszy projekt w historii polskiego rynku usług HR, znacznie wykraczający poza dotychczasowe doświadczenia wszystkich partnerów rynku pracy - ocenia program współpracy Publicznych Służb Zatrudnienia z agencjami pracy Grzegorz Tokarski, wiceprezes zarządu Krajowego Centrum Pracy, spółki Work Service.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomi w przyszłym roku w całej Polsce program aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych realizowany w partnerstwie Publicznych Służb Zatrudnienia z prywatnymi agencjami. Na jakim etapie jest obecnie projekt?

Grzegorz Tokarski, Krajowe Centrum Pracy: - Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy weszła w życie 27 maja br. Kilka miesięcy temu zakończył się program pilotażowy "Partnerstwo dla pracy". Realizowany był w województwach mazowieckim, dolnośląskim i podkarpackim. W przyszłym roku program zwiększy swój zasięg do 16 województw, na terenie których utworzonych zostać ma blisko 100 prywatnych urzędów pracy.

Czytaj też: Współpraca agencji zatrudnienia z pośredniakami pod znakiem zapytania

W chwili, w której rozmawiamy przetargi ogłosiło osiem wojewódzkich urzędów pracy. Termin składania ofert upłynął dopiero w jednym z nich - małopolskim. Pierwszych rozstrzygnięć postępowań spodziewamy się na przełomie grudnia i stycznia, ostatnich w lutym. W marcu przyszłego roku zamierzam poczęstować kawą pierwszego bezrobotnego, który zapuka do naszych drzwi.

Na programy pilotażowe wydano dotychczas przeszło 10 mln zł z 40 mln zł, które były zarezerwowane na ten rok. Dlaczego tak mało?

- To przez efektywność kosztową i uczciwość tego modelu względem budżetu państwa. Musimy mieć świadomość, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jako dysponent środków, a urzędy pracy jako zamawiający muszą zakontraktować znacznie wyższe środków niż te, które faktycznie zostaną wydane. W rzeczywistości suma wypłacanych środków zależeć będzie od osiągniętych przez agencje efektów.

W projekcie pilotażowym za rozpoczęcie działań aktywizacyjnych wypłacano 50 proc. wynagrodzenia. Kolejne dwie transze w wysokości 25 proc. wypłacane były za doprowadzenie do zatrudnienia i utrzymanie w nim przez 3 miesiące.

W przyszłym roku będą obowiązywały bardziej rygorystyczne reguły. Jedynie 20 proc. wynagrodzenia wypłacone będzie za dokonanie diagnozy sytuacji osoby bezrobotnej i zaplanowanie wobec niej odpowiednich działań. Pozostałe 80 proc. zależy już od efektów. Agencja otrzyma kolejne 20 proc., gdy bezrobotny zostanie zatrudniony i nie straci tego zatrudnienia przez 14 dni. Następna transza wynagrodzenia będzie opiewać na 30 proc. i będzie przysługiwała w przypadku utrzymania zatrudnienia przez 90 dni. Ostatnie 30 proc. zostanie wypłaconych, gdy zatrudnienie uda się utrzymać przez 180 dni.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Cała ustawa jest napisana pod duże agencje typu Workservice itd. Ustawa daje do 10000 za bezrobotnego gdzie 20 % można dostać za sama analizę sytuacji bezrobotnego. Dużo możliwości wyciągnięcia kasy z budżetu państwa bez gwarancji sukcesu. Agencja dogada due z klientem ze da mu tymczasowych na 6 mcy ale to nie bedą tymcZasowi w myśl ustawy tylko bezpośredni, których agencja zrekrutuje bez marzy a agencja od Państwa ściągnie kasę a ludzie po kilku miesiącach stracą robotę i nic sie nie zmieni. To moze być zródło przekrętu dla najwiekszych agencji.
 • A później się dziwią, że młodzi opuszczają Polskę i bezrobocie maleje..., na śmieciówce w Work Service ma się dość pracy w Polsce
 • Work Service, jeden z największych graczy w kraju i zarazem jeden z największych generatorów umów śmieciowych. Zapytajcie pracowników tego pośredniaka, to wam kopary do ziemi opadną...., jak jest super i hiper ... !!
  Jak chcesz być białym niewolnikiem i jechać na najniższej krajowej to dobry adres. Niestety takie firmy żerujące na polskich pracownikach powstają, jak grzyby po deszczu !!!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.