Work Service: Podsumowanie roku 2014 r. na rynku pracy

Bezrobocie wyraźnie się zmniejszyło, powstały nowe miejsca pracy, a pracownicy optymistycznie oceniali swoją sytuację na rynku pracy. Jednocześnie nasilała się presja płacowa ze strony zatrudnionych, a chęć do emigracji zarobkowej wśród młodych utrzymała się na wysokim poziomie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Work Service: Podsumowanie roku 2014 r. na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 gru 2014 11:45


Kondycja polskiego rynku pracy jest najlepsza od dwóch lat. Wyraźny spadek poziomu bezrobocia rejestrowanego, które powinno utrzymać się na poziomie poniżej 11,8 proc. na koniec 2014 r. (w porównaniu z 13,4 proc. na koniec 2013 roku), to nie tylko sezonowa poprawa wskaźników.

Systematyczny spadek liczby osób bez pracy to efekt większej stabilizacji przedsiębiorstw, w związku z wyraźnym przyspieszeniem gospodarki. Dalszy spadek stopy bezrobocia powinny przynieść zmiany w zakresie polityki rynku pracy.

Czytaj też: Work Service: Potrzebujemy po stronie urzędów pracy partnerów, prawdziwych menedżerów

W tym roku zakończył się pilotażowy program aktywizacji zawodowej bezrobotnych „Partnerstwo dla pracy”, realizowany we współpracy Publicznych Służb Zatrudnienia z prywatnymi agencjami zatrudnienia. W 2015 roku program ma objąć już 16 województw, na terenie których stworzonych zostanie blisko 100 prywatnych urzędów pracy. Łączna kwota środków do wykorzystania na ten cel w przyszłym roku wyniesie 160 mln zł. Dodatkowo uruchomione zostaną programy Komisji Europejskiej, które finansować będą aktywizację zawodową osób młodych.

- Partnerstwo publiczno-prywatne w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych to jedna
z ważniejszych zmian na rynku pracy w 2014 roku – mówi Grzegorz Tokarski, wiceprezes Krajowego Centrum Pracy (spółki należącej do grupy Work Service).

Czytaj też: Work Service: Koniec rynku pracodawcy. Czekają nas podwyżki

- Rzeczywiste efekty współpracy urzędów pracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia będą jednak widoczne dopiero za kilka lat. Warto podkreślić starania MPiPS, prowadzące do zastąpienia starych, nieskutecznych metod walki z bezrobociem nowymi efektywnymi instrumentami takimi jak bony czy program pożyczkowy „Wsparcie w starcie” wdrażany przez BGK, które mogą realnie poprawić sytuację bezrobotnych – dodaje Grzegorz Tokarski.

Dostęp do pracowników

Poprawa wskaźników dotyczących bezrobocia to również konsekwencja wzrostu inwestycji. Polska jest nadal atrakcyjnym krajem dla inwestorów. Wedle raportu Banku Światowego „Doing Business 2015” Polska znajduje się w gronie krajów, w których dla warunki prowadzenia biznesu ulegają systematycznej poprawie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Dość zniewolenia 2014-12-22 14:21:39

Takie agencje, to rozpowszechnianie białego niewolnictwa w Polsce, celem ograniczania wyższych stawek płac i jeden z głównych powodów emigracji. W polsce u takiej agencji Work Service zarobię w przedziale 1300 -2000 tys zł miesięcznie (przykład) a na zachodzie jako przynieś - wynieś - pozamiataj w spokojnej atmosferze pracy zarobisz około 10 000 tys zł na polskie

Z innego artykułu 2014-12-22 14:08:48

Cała ustawa jest napisana pod duże agencje typu Workservice itd. Ustawa daje do 10000 za bezrobotnego gdzie 20 % można dostać za sama analizę sytuacji bezrobotnego. Dużo możliwości wyciągnięcia kasy z budżetu państwa bez gwarancji sukcesu. Agencja dogada due z klientem ze da mu tymczasowych na 6 mcy ale to nie bedą tymcZasowi w myśl ustawy tylko bezpośredni, których agencja zrekrutuje bez marzy a agencja od Państwa ściągnie kasę a ludzie po kilku miesiącach stracą robotę i nic sie nie zmieni. To moze być zródło przekrętu dla najwiekszych agencji.