WORD-y zwalniają pracowników, bo kursanci boją się egzaminów

0 0
WORD-y zwalniają pracowników, bo kursanci boją się egzaminów

Rok po zaostrzeniu przepisów spadła zdawalność egzaminów teoretycznych na prawo jazdy kat. B. Do WORD-ów zgłasza się więc coraz mniej kursantów, przez co ośrodki zwalniają i nie przedłużają umów pracownikom.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, testy nie są jawne, a egzaminy za każdym razem inne. Teraz pytania to nieskończona ilość kombinacji, żeby zdać trzeba uzyskać minimum 68 na 74 punkty.

- Kiedyś średnio inteligentny człowiek testów uczył się na pamięć w dwa wieczory. Dzisiaj wymaga to więcej nauki, bo nie ma bazy danych na rynku. Trzeba się wreszcie nauczyć i mamy zdecydowanie lepszych kierowców. To natychmiast przekłada się na zdanie egzaminu praktycznego – mówi Andrzej Szklarski dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

W WORD w Ciechanowie jest odwrotnie. Nie dość, że egzaminu teoretycznego nie zdaje ponad połowa osób to pogorszyły się także statystyki zdawalności egzaminu praktycznego.

- Zdawalność egzaminów teoretycznych w 2013 roku wynosi 39 procent. W 2012 wynosiła ona 72 procent. Bardzo źle jest jeśli chodzi o egzaminy praktyczne. W porównaniu z 2012 rokiem liczba osób, które nie zdały egzaminu praktycznego wzrosła o 40 procent. Zanotowaliśmy też 30 procentowy spadek liczby osób zainteresowanych egzaminem na prawo jazdy - podkreśla dyrektor WORD w Ciechanowie Anna Gwoździk.

W płockim WORD w 2012 roku, czyli przed zmianą egzaminu, teorię zdawało 76 procent (9303 osoby). W 2013 roku liczba osób, które zdały egzamin teoretyczny spadła dwukrotnie do 38,8 procent (4926 osób). W porównaniu rok do roku liczba osób zdających egzamin praktyczny, praktycznie się nie zmieniła. W 2012 roku było to 36,7 procent (7253 osoby), a w 2013 roku 38,6 procent (5789 osób).

To nie koniec. W Płocku, porównaniu rok do roku spadła też liczba osób przystępujących do egzaminu praktycznego. Z 20 tysięcy w 2012 do 15 tysięcy w 2013 roku.

Ośrodki narzekają też na oprogramowanie. Dzisiaj odpowiedzialność za pytania bierze na siebie firma, która dostarcza system. Dyrektor Andrej Szklarski przyznaje, że zdarzają się błędy.

- Te pytania są bez przerwy poprawiane. Moim zdaniem teoria jest jeszcze do poprawy, te pytania powinny być zweryfikowane, najlepiej przez dobrych specjalistów w ministerstwie – mówi.

W porównaniu z rokiem poprzednim teorię na prawo jazdy na Mazowszu zdaje połowa mniej kursantów. Z tego powodu w WORD-y w Warszawie zwalniają emerytów i nie przedłużają umów.

- Z reguły są to pracownicy, którzy byli kiedyś policjantami, albo wojskowymi i nie mają małych emerytur. Oni to rozumieją bo wiedzą, że nie mam wyjścia – mówił Andrzej Szklarski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.