Wolontariusz dobrym kandydatem na pracownika

Z punktu widzenia pracodawcy wolontariusze to bardzo wartościowi pracownicy. Takie osoby już na starcie kariery zawodowej mogą pochwalić się doświadczeniem, o którym ich rówieśnicy po studiach mogą jedynie pomarzyć.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wolontariusz dobrym kandydatem na pracownika

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

5 gru 2013 14:46


Wolontariat to nie tylko dobry sposób na pomoc innym, zaangażowanie w lokalne życie, poznanie nowych ludzi, podróże, ale również możliwość zdobycia cennego doświadczenia, które można łatwo przekuć na sukces w karierze zawodowej.

- Większa samodzielność, inicjatywa, odpowiedzialność i zaangażowanie w pracę to cechy, które szczególnie zauważają i doceniają u nich pracodawcy. Warto, żeby kandydaci w swoich CV podkreślali umiejętności, które zdobyli podczas wolontariatu. Na pewno nie ujdą one uwadze żadnego rekrutera - mówi Bartosz Kaczmarczyk, prezes Loyd, do którego należy Polski Holding Rekrutacyjny.

W Polsce wolontariat często jest mylony z bezpłatnymi stażami w firmach lub kojarzony jest jedynie z pracą na rzecz osób starszych lub dzieci.

- Wolontariusze podejmują różnorodne działania, o których zwykli śmiertelnicy rzadko zdają sobie sprawę: ratują zabytki, organizują festiwale filmowe i muzyczne, czy też rozpowszechniają i wdrażają nowe rozwiązania techniczne w praktyce gospodarczej. Są obecni zarówno w naszym sąsiedztwie, jak i budują studnie w Afryce, czy ratują żółwie na krańcach świata. W Polsce stopniowo rozwija się sieć organizacji pozarządowych odpowiedzialnych za koordynowanie prac wolontariuszy. Dzięki nim wielu młodych ludzi odkryło tę alternatywną formę aktywności, a teraz my, rekruterzy odkrywamy praktyczne kompetencje wolontariuszy wchodzących na rynek pracy - tłumaczy Kaczmarczyk.

W wolontariat mogą zaangażować się osoby w każdym wieku. Wystarczy jedynie chęć pomocy innym i odrobina czasu. Wśród wolontariuszy można spotkać nawet osoby, które zakończyły karierę zawodową, a wolontariat jest dla nich sposobem na aktywne życie na emeryturze.

Dzięki swojej ogromnej wiedzy i doświadczeniu tacy wolontariusze są bardzo cennym wsparciem dla swoich młodszych kolegów. Niestety daleko nam jeszcze np. do Stanów Zjednoczonych, gdzie w ramach tzw. ,,community service", czyli pracy dla wspólnoty lokalnej w muzeach pracuje za darmo tysiące emerytowanych nauczycieli.

W ostatnim badaniu CBOS z 2011 r. dotyczącym aktywności społecznej i zaangażowania Polaków, co szósty badany przyznał, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy poświęcił swój wolny czas na dobrowolną i nieodpłatną pracę w jakiejś organizacji czy instytucji. 24 proc. ankietowanych zadeklarowało aktywne uczestnictwo w działalności konkretnego typu instytucji lub organizacji społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

toto 2013-12-08 08:58:31

Wolontariusz to bardzo dobry kandydat na pracownika. Ma doświadczenie i wpojoną mentalność do pracy za darmo.