Wojna na Ukrainie napędza rynek IT. Firmy szukają informatyków w Polsce

Wojna na Ukrainie podkopała zaufanie do wschodnich firm informatycznych. Zyskuje na tym Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wojna na Ukrainie napędza rynek IT. Firmy szukają informatyków w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

6 maj 2015 9:41


Wojna na Ukrainie spowodowała, że zyskuje nasz rynek IT - donosi "Puls Biznesu".

Konflikt rosyjsko-ukraiński wywiera ogromny wpływ na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Najwięcej mówi się o polskich produktach eksportowych, dla których z powodu rosyjskiego embarga trzeba szukać nowych rynków zbytu. Konsekwencje dotyczą także np. usług IT, które w Polce rozwijają się bardzo szybko, a nasz kraj staje się regionalnym liderem.

Konflikt podkopał zaufanie do rosyjskich i ukraińskich firm informatycznych

Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej rośnie liczba oświadczeń o zamiarze zatrudnienia wydawanych przez firmy IT obcokrajowcom. W 2012 r. było ich 460, rok później 686, a w 2014 r. aż 3227. 90 proc. dotyczyło Ukraińców.

Czytaj też: Jak Rosjanie szukają informatyków w Polsce? Bezkompromisowo i z... pączkiem

Jak podkreśla Radosław Szmit z SMT Software, konflikt podkopał zaufanie do rosyjskich i ukraińskich firm informatycznych. "Zachodnie przedsiębiorstwa poszukujące zleceniobiorców w mniej oficjalnych rozmowach dystansują się od wyboru firm z tych krajów ze względów geopolitycznych. W stosunku do firm ukraińskich chodzi o unikanie dodatkowego ryzyka, a do rosyjskich to może nie forma sankcji, ale bardziej swoisty bojkot" - mówi Radosław Szmit.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.