Województwo łódzkie: Stopa bezrobocia spadła o prawie 2 proc.

0 0

O 1,9 proc. spadła w ciągu mijającego roku stopa bezrobocia w Łódzkiem. Pod koniec 2014 r. w rejestrach urzędów pracy w regionie figurowało 125,4 tys. osób bez zatrudnienia.

Pod koniec 2013 r. w Łódzkiem było 149,7 tys. bezrobotnych. Liczba osób bez pracy zarejestrowanych w analogicznym okresie bieżącego roku jest niższa o ponad 24 tys. - wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, przekazanych PAP przez analityk Justynę Kaczmarzyk.

Stopa bezrobocia w regionie w ub. roku wyniosła 13,7 proc. (średnia w Polsce - 13 proc.), w grudniu 2014 r. - 11,8 proc. Wskaźnik ten wciąż utrzymuje się na wyższym poziomie niż średnia krajowa (11,3 proc.).

Czytaj też: BPO, Kraków: Praca dla 35 tys. osób. Również dla kadry menedżerskiej

Według informacji zebranych przez powiatowe urzędy pracy, w Łódzkiem sukcesywnie maleje też skala zwolnień grupowych. W 2012 r. dotyczyły one 57 zakładów i ponad 1,9 tys. pracowników, w ub. roku przeprowadziło je 43 pracodawców, zwalniając ponad 1,4 tys. osób. W 2014 r. w ramach zwolnień grupowych pracę straciło ok. 700 osób z 26 zakładów (dane na koniec października).

Z najnowszej analizy ofert pracy zamieszczonych w internecie, przygotowanej przez Laboratorium Badań Społecznych (LBS) w ramach projektu "Regionalne Obserwatorium Rynku Pracy w Łodzi" i dotyczącej okresu od września do listopada br. wynika, że najwięcej - bo aż 70 proc. ofert pracy w województwie - dotyczy aglomeracji łódzkiej.

Czytaj też: WUP: Coraz mniej zwolnień grupowych na Śląsku

Analitycy z LBS odnotowują znaczny procentowy wzrost liczby ofert pracy w Łodzi na przestrzeni ostatnich trzech lat (w 2011 r. tego miasta dotyczyło 59 proc. ofert w województwie). Pozostałe powiaty pozostają znacznie w tyle, choć zwiększenie liczby propozycji zatrudnienia odnotowano w powiatach: zgierskim, kutnowskim, skierniewickim, łódzkim wschodnim, pabianickim, piotrkowskim, bełchatowskim, łowickim, radomszczańskim i sieradzkim.

Najmniej ofert pracy (poniżej 0,6 proc.) dotyczy powiatu brzezińskiego, łęczyckiego, rawskiego, poddębickiego, pajęczańskiego, łaskiego, wieruszowskiego, tomaszowskiego i opoczyńskiego.

Zdaniem wiceprezydenta Łodzi Marka Cieślaka, w mijającym roku inwestorzy utworzyli w mieście ponad 3,7 tys. miejsc pracy. Dominującą branżą jest BPO, czyli centra usług outsourcingowych m.in. informatycznych, księgowych, analiz biznesowych, bankowości, obsługi klienta.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.