Województwo łódzkie: Stopa bezrobocia spadła o prawie 2 proc.

O 1,9 proc. spadła w ciągu mijającego roku stopa bezrobocia w Łódzkiem. Pod koniec 2014 r. w rejestrach urzędów pracy w regionie figurowało 125,4 tys. osób bez zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Województwo łódzkie: Stopa bezrobocia spadła o prawie 2 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 gru 2014 17:02


Pod koniec 2013 r. w Łódzkiem było 149,7 tys. bezrobotnych. Liczba osób bez pracy zarejestrowanych w analogicznym okresie bieżącego roku jest niższa o ponad 24 tys. - wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, przekazanych PAP przez analityk Justynę Kaczmarzyk.

Stopa bezrobocia w regionie w ub. roku wyniosła 13,7 proc. (średnia w Polsce - 13 proc.), w grudniu 2014 r. - 11,8 proc. Wskaźnik ten wciąż utrzymuje się na wyższym poziomie niż średnia krajowa (11,3 proc.).

Czytaj też: BPO, Kraków: Praca dla 35 tys. osób. Również dla kadry menedżerskiej

Według informacji zebranych przez powiatowe urzędy pracy, w Łódzkiem sukcesywnie maleje też skala zwolnień grupowych. W 2012 r. dotyczyły one 57 zakładów i ponad 1,9 tys. pracowników, w ub. roku przeprowadziło je 43 pracodawców, zwalniając ponad 1,4 tys. osób. W 2014 r. w ramach zwolnień grupowych pracę straciło ok. 700 osób z 26 zakładów (dane na koniec października).

Z najnowszej analizy ofert pracy zamieszczonych w internecie, przygotowanej przez Laboratorium Badań Społecznych (LBS) w ramach projektu "Regionalne Obserwatorium Rynku Pracy w Łodzi" i dotyczącej okresu od września do listopada br. wynika, że najwięcej - bo aż 70 proc. ofert pracy w województwie - dotyczy aglomeracji łódzkiej.

Czytaj też: WUP: Coraz mniej zwolnień grupowych na Śląsku

Analitycy z LBS odnotowują znaczny procentowy wzrost liczby ofert pracy w Łodzi na przestrzeni ostatnich trzech lat (w 2011 r. tego miasta dotyczyło 59 proc. ofert w województwie). Pozostałe powiaty pozostają znacznie w tyle, choć zwiększenie liczby propozycji zatrudnienia odnotowano w powiatach: zgierskim, kutnowskim, skierniewickim, łódzkim wschodnim, pabianickim, piotrkowskim, bełchatowskim, łowickim, radomszczańskim i sieradzkim.

Najmniej ofert pracy (poniżej 0,6 proc.) dotyczy powiatu brzezińskiego, łęczyckiego, rawskiego, poddębickiego, pajęczańskiego, łaskiego, wieruszowskiego, tomaszowskiego i opoczyńskiego.

Zdaniem wiceprezydenta Łodzi Marka Cieślaka, w mijającym roku inwestorzy utworzyli w mieście ponad 3,7 tys. miejsc pracy. Dominującą branżą jest BPO, czyli centra usług outsourcingowych m.in. informatycznych, księgowych, analiz biznesowych, bankowości, obsługi klienta.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.