Woj. podlaskie: W 2014 r. powstało 8 tys. nowych miejsc pracy

0 0

Około 8 tys. nowych miejsc pracy powstało w 2014 r. w woj. podlaskim dzięki różnym formom wsparcia z UE, wykorzystywanym przez urzędy pracy. Pozytywna jest również prognoza w tym zakresie na 2015 r.

WUP podsumował, że na koniec listopada 2014. bez pracy było w Podlaskiem ponad 59,5 tys. osób, a stopa bezrobocia wynosiła 12,9 proc. (średnia dla Polski 11,4 proc.) Według szacunków, na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie 13,1 proc. Na koniec 2013 r. było to 15,1 proc. Z powodu podjęcia pracy z rejestrów bezrobotnych wypisano 33,6 tys. osób.

Czytaj też: Polacy nie mają problemu ze zmianą miejsca pracy. Na przeszkodzie staje jedynie rodzina

"To nie jest ryzykowna teza. Można powiedzieć, że sytuacja na rynku pracy poprawia się. Poprawia się nawet wyraźnie, bo nie tylko poprzez spadek stopy bezrobocia, ale przede wszystkim możemy mówić o tej poprawie w związku ze wzrostem liczby miejsc pracy. To jest zauważalne, dawno czegoś takiego nie było" - powiedział PAP wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku dr Hubert Ostapowicz.

Z danych urzędu wynika, że powstało więcej miejsc pracy - zarówno tej subsydiowanej (dofinansowanej przez państwo), jak również tych niedotowanych. Urząd nie wiąże też tego z tym, że np. firmy dostają unijne dotacje i tworzą nowe miejsca pracy.

Czytaj też: Bydgoszcz: Zwolnienie z podatku w zamian za nowe miejsca pracy

"Nie, mamy teraz schyłek jeżeli chodzi o środki europejskie (kończy się stara perspektywa finansowa - PAP), nie ma tych pieniędzy na rynku zdecydowanie więcej niż to miało miejsce w ostatnich latach, więc zdecydowanie jest to w naszej ocenie poprawa sytuacji gospodarczej" - ocenił Ostapowicz.

Najwięcej miejsc pracy powstawało w prywatnych firmach, nie w administracji. "Nowe miejsca pracy powstały właściwie w każdym sektorze, najwięcej w handlu oraz w usługach" - powiedział Ostapowicz. 6,2 tys. osób założyło dzięki dotacjom własną działalność gospodarczą. Wsparciem (4 mln zł) objęto też grupę 220 osób zwolnionych z pracy w oświacie.

Z środków UE powiatowe urzędy pracy wsparły bezrobotnych sumą 73 mln zł, kolejne 103,2 mln zł na ten cel pochodziło z Funduszu Pracy. Ostapowicz poinformował, że w 2015 r. pieniędzy będzie z tego funduszu o ok. 6 proc. więcej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.