Wniosek o powołanie zarządu TVP jest kompletny

0 0
Wniosek o powołanie zarządu TVP jest kompletny
Krajowa Rada nie może wyłonić nowych władz Telewizji Polskiej z powodu braku dokumentacji konkursowej (fot.tvp.pl)

- Przekazany do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o powołanie członków Zarządu TVP, wraz załącznikami, jest kompletny i spełnia wymogi formalne - podkreślił w oświadczeniu przewodniczący Rady Nadzorczej TVP Stanisław Jekiełek.

W czwartek (18 czerwca) KRRiT poinformowała, że do wniosku RN TVP nie dołączono niezbędnej dokumentacji konkursowej, co uniemożliwia Radzie wyłonienie nowych władz telewizji publicznej.

10 czerwca RN TVP wybrała Janusza Daszczyńskiego na nowego prezesa TVP oraz Mariana Zalewskiego i Wiesława Rolę na członków zarządu spółki. Wybór, który wzbudził liczne protesty środowisk kulturalnych, musi jeszcze zatwierdzić KRRiT.

Dokumentacja powinna zawierać opis konkursu

Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska powiedziała w czwartek, że Krajowa Rada nie może wyłonić nowych władz Telewizji Polskiej z powodu braku dokumentacji konkursowej. Według niej dokumentacja, jaka powinna była trafić do Krajowej Rady, musi zawierać opis przebiegu konkursu i decyzje RN TVP, dotyczące każdego z trzech jego etapów - czyli całość dokumentacji zgromadzonej przez RN w trakcie trwania konkursu.

"Na podstawie tych dokumentów i poprawności przebiegu konkursu i dochowania wszystkich przepisów, KRRiT podejmuje decyzje o powołaniu (lub nie) nowego zarządu" - podkreśliła Twardowska.

Rzeczniczka podkreśliła też, że w ustawie o radiofonii i telewizji nie ma ściśle wyznaczonego terminu, w którym KRRiT powołuje nowy zarząd. Krajowa Rada wybiera nowy zarząd w terminie, w którym odbywają się walne zgromadzenia w spółkach skarbu państwa, po których powinny rozpoczynać się kadencje nowych zarządów.

Rada czeka na uzupełnienie dokumentacji

"Zgromadzenia takie odbywają się w czerwcu. Krajowa Rada, dbając o stabilne działanie spółki (TVP), zwykle dotrzymuje tego terminu" - dodała Twardowska. Nie chciała jednak spekulować, ile potrwa postępowanie, mające ostatecznie wyłonić nowe władze telewizji publicznej. "Czekamy na uzupełnienie dokumentacji" - mówiła.

Zgodnie z prawem wybór dokonany przez RN TVP jest jedynie rekomendacją dla KRRiT, która dopiero po ocenie przebiegu konkursu powoła zarząd telewizji. Po wpłynięciu kompletnej dokumentacji KRRiT może w całości lub częściowo zaakceptować lub odrzucić wybór Rady Nadzorczej. W przypadku odrzucenia całości lub części kandydatur, Rada musi rozpisać nowy konkurs na brakujące stanowiska. Istnieje też możliwość tymczasowego powołania do zarządu członków Rady Nadzorczej, do chwili wyboru nowych władz. Sytuacja taka miała miejsce w przypadku ustępującego prezesa TVP - Juliusza Brauna, który w kwietniu 2011 r. został p.o. prezesem TVP.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.