Włochy: Chcesz dostać pracę? Musisz znać język łaciński

0 0
Włochy: Chcesz dostać pracę? Musisz znać język łaciński
Podczas rozmów w sprawie pracy znajomość języka łaciński postrzegana jest jako wyjątkowo ceniony atut (fot.fotolia)

• Znajomość łaciny jest uważana przez pracodawców we Włoszech za synonim otwartości umysłu i bardzo dobrze przez nich widziana.
• Dlatego coraz więcej osób przystępuje do specjalnego egzaminu, by świadectwo biegłości w tym języku dołączyć do podania o pracę.

Mediolański dodatek do dziennika "La Repubblica" podał, że tylko w regionie Lombardia na pierwszy egzamin zapisało się 750 osób. Gazeta podkreśla, że podczas rozmów w sprawie pracy znajomość języka Cycerona postrzegana jest jako wyjątkowo ceniony atut.

W ostatnich latach wielokrotnie zastanawiano się nad sensem nauczania łaciny we włoskich liceach o wszystkich profilach, a nawet eksperymentalnie w niektórych średnich szkołach językowych wprowadzono klasy bez niej, by zachęcić w ten sposób młodzież.

Tymczasem na rynku pracy zapanowała odwrotna tendencja. Ojczysty język Rzymian uważany jest za wartość dodatkową, która może pomóc w otrzymaniu atrakcyjnej posady. Nie wystarczy przy tym dobry stopień na szkolnym świadectwie.

Czytaj też: Znajomość języków zwiększa kreatywność. Nie tylko w pracy

W związku z coraz większą popularnością łaciny specjalne egzaminy, na wzór tych powszechnie znanych z języka angielskiego, zorganizowali profesorowie z katolickiego uniwersytetu w Mediolanie we współpracy z regionalnym kuratorium. Ci, którzy je zdadzą, otrzymają świadectwo znajomości tego języka by dołączyć je do swego podania o pracę, znanego pod łacińską nazwą curriculum vitae. Są cztery rodzaje takich certyfikatów, w zależności od poziomu umiejętności tłumaczenia tekstów i znajomości gramatyki.

Na testy zapisują się zarówno ludzie młodzi, wchodzący na rynek pracy, jak i osoby dojrzałe, chcące podnieść swe kwalifikacje i zabłysnąć przed pracodawcą.

Prawdziwy boom, jaki zanotowano w ostatnim czasie, najlepiej potwierdza, że łacina nie jest martwym językiem - zauważa gazeta.

W samej tylko Lombardii egzaminy testowe zorganizowano w 10 miastach; nie tylko w Mediolanie, ale także na przykład w Bergamo i Mantui.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.