Własna firma ucieczką od bezrobocia

- W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2013 r. zarejestrowano w Polsce ponad 184 tys. firm (zbankrutowało tylko 455). To rekord - stwierdza "Puls Biznesu".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Własna firma ucieczką od bezrobocia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 sie 2013 10:59


W I półroczu w ewidencjach gminnych zarejestrowano prawie 167 tys. indywidualnych działalności gospodarczych, czyli o 13 proc. więcej niż w II półroczu 2012 r. - wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Dużo spółek pojawiło się też w Krajowym Rejestrze Sądowym - 17,4 tys., czyli 5 proc. więcej w ujęciu rok do roku.

Tak duży wzrost może być wynikiem nie tylko lepszej koniunktury, ale też... ucieczki przed bezrobociem - zauważa prezes COIG Jarosław Nawrotek. Jak wyjaśnia, część osób zakłada działalność, by nie być bezrobotnym, a część jest wypychana z etatu.

W wielu firmach jest konieczna redukcja kosztów przez zmniejszanie liczby etatów - mówi ekspert BCC Witold Michałek, przyznając, że nie można wykluczyć rejestrowania działalności przez osoby do tego "przymuszone".

Jednak moim zdaniem, głównym powodem jest coraz lepszy klimat do zakładania własnych biznesów - podkreśla Michałek.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Monia 2013-08-22 11:06:52

Prowadziłam własną działalność i nie jest to taka prosta sprawa. To trzeba lubić i trzeba też liczyć się ze stresem związanym z niepewnością dochodu i brakiem urlopu. Jak komuś się wydaje, że jak ma własną działalność to więcej odpocznie to pragnę wyprowadzić z błędu. Ja zrezygnowałam i pracuję teraz w eniro. Nie żałuje, mam normalne urlopy, pewną pensję i święty spokój.