Wizz Air otwiera bazę w Porcie Lotniczym Lublin. Będą nowe miejsca pracy

We wrześniu Wizz Air uruchomi bazę operacyjną w Porcie Lotniczym Lublin. Dzięki inwestycji powstanie ok. 35 nowych miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wizz Air otwiera bazę w Porcie Lotniczym Lublin. Będą nowe miejsca pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

1 kwi 2015 14:41


Będzie to szósta baza w Polsce, a 21. na świecie, w której umieszczane są samoloty tego węgierskiego przewoźnika. Wizz Air zwiększy też ofertę lotów z Lublina.

"To decyzja czysto biznesowa, składa się na nią wiele czynników - m.in warunki pogodowe, koszty funkcjonowania, potencjał regionu, potrzeby pasażerów. Dokonaliśmy analizy i podjęliśmy decyzję, że ta baza powinna być w Lublinie" - powiedział w środę na konferencji prasowej w Porcie Lotniczym Lublin dyrektor handlowy Wizz Air Gyoergy Abran.

Na lubelskim lotnisku bazować będzie jeden samolot Wizz Air - Airbus A-320.

Z ulokowaniem bazy w Porcie Lotniczym Lublin wiąże się także uruchomienie, od połowy września, nowych połączeń z Lublina do Brukseli, do Doncaster-Shieffield (Anglia) oraz do Glasgow (Szkocja). Zwiększona będzie też częstotliwość lotów obecnie prowadzonych przez Wizz Air z Lublina: do Londynu - z pięciu do siedmiu tygodniowo, oraz do Oslo - z trzech do czterech tygodniowo (od grudnia).

Samolot bazowany w Lublinie ma obsługiwać loty nawet na trzech kierunkach dziennie.

Wizz Air w roku 2014 r. przewiózł z Lublina 81 tys. pasażerów (W Polsce było to 4,67 mln, na świecie - 15,8 mln). W 2015 r. Wizz Air planuje przewieźć z lubelskiego lotniska ponad 200 tys. osób.

Wizz Air posiada w sumie 55 samolotów Airbus A320. Lubelskie lotnisko będzie 21. bazą tego przewoźnika na świecie. Po jej uruchomieniu w Polsce bazować będzie łącznie 20 samolotów Wizz Air: w Gdańsku - 6, w Warszawie - 5, w Katowicach - 5, w Poznaniu -2, we Wrocławiu -1, w Lublinie - 1.

Abran powiedział, że uruchomienie bazy generuje bezpośrednio ok. 35 nowych miejsc pracy, ale miejsca pracy powstają także pośrednio wraz z rozwojem lotniska. "Według rozmaitych danych port obsługujący ok. miliona pasażerów rocznie generuje blisko tysiąc miejsc pracy wokół lotniska m.in. w sektorze usług, transportu" - powiedział.

Utworzenie bazy przewoźnika to szansa na rozwój lotniska - uważa dyrektor ds. handlowych Portu Lotniczego Lublin Ireneusz Dylczyk. "Uruchomienie operacji bazowych to uruchomienie około trzech rotacji na dobę. To wydłuża godziny pracy lotniska, co z kolei poprawia jego dostępność m.in dla innych przewoźników" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.