Wiosna przyniesie nowe miejsca pracy, głównie w budowlance

0 0
Wiosna przyniesie nowe miejsca pracy, głównie w budowlance
Całkowita wielkość produkcji w branży budowlanej ma przekroczyć w 2016 r. poziom notowany przed kryzysem z lat 2008-2009. (Fot.: Pixabay)

• W lutym br. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 10,3 proc. - to najlepszy rezultat od 2009 r.
• Taki wynik nastraja optymistycznie na kolejne, cieplejsze miesiące roku.
• Wiosna zapowiada się szczególnie dobrze w branży budowlanej, która będzie zwiększać zatrudnienie na fali nowej perspektywy unijnej.

Główny Urząd Statystyczny podał, że w lutym 2016 r. stopa bezrobocia utrzymywała się na poziomie 10,3 proc. To wynik zgodny z prognozami i na poziomie podobnym jak miesiąc wcześniej. Pod koniec lutego 2016 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 655,3 tys. osób i był to rezultat wyższy niż przed miesiącem jedynie o 7,8 tys. osób.

– Najnowsze dane o bezrobociu potwierdzają optymistyczne prognozy i są zapowiedzią zdecydowanej poprawy na rynku pracy w kolejnych miesiącach. Kończymy okres zimowy z wynikiem 10,3 proc., który jest porównywalny z poziomami, jakie notowaliśmy w ubiegłym roku na początku wakacji, a więc w szczycie sezonu na pracę – komentuje Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

– Jednocześnie bardzo dobre wskaźniki makroekonomiczne, PKB na poziomie 3,9 proc., rosnący eksport i konsumpcja powodują, że pracodawcy zwiększają zatrudnienie. A przed nami wiosna, która dodatkowo ożywi rynek pracy. W ubiegłym roku w miesiącach marzec-czerwiec poziom bezrobocia zmniejszył się o ponad 238 tysięcy osób. W tym roku nie oczekujemy aż tak znaczącej dynamiki, ale pozytywne trendy będą kontynuowane, co będzie przekładać się na umacnianie rynku pracownika – zapowiada Inglot.

Bezrobocie w Polsce w styczniu tego roku wyniosło 10,3 proc., czyli było na takim samym poziomie jak wskazują najnowsze dane w lutym. Według Eurostatu wynik w drugim miesiącu roku jest jeszcze lepszy i wynosi 6,9 proc. Europejski Urząd Statystyczny mierzy bowiem stopę bezrobocia jako procent osób pozostających bez pracy i aktywnie jej poszukujących w ciągu ostatnich tygodni oraz zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Poziom mierzony jest w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo.

Budowlanka budzi się z zimowego snu

Wraz z nadejściem wiosny do życia budzi się branża budowlana. Według analityków w 2016 r. Polska będzie jedynym krajem, obok Rumunii, w którym całkowita wielkość produkcji w branży budowlanej przekroczy poziom notowany przed kryzysem z lat 2008-2009.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa szacuje, że rynek budowlany może w tym roku wzrosnąć nawet o 8 proc. Będzie to możliwe przede wszystkim za sprawą nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. W ramach polityki spójności Polska otrzyma środki w rekordowej wysokości 82,5 mld euro, z czego 25,8 mld euro zostanie przeznaczone na rozbudowę infrastruktury transportowej, wodno-kanalizacyjnej i gospodarowania odpadami.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.