Wielkopolskie, bezrobocie: Coraz mniej młodych bezrobotnych do 25. roku życia w aglomeracji poznańskiej

0 0
Wielkopolskie, bezrobocie: Coraz mniej młodych bezrobotnych do 25. roku życia w aglomeracji poznańskiej
Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu (fot.wikipedia.org/Awersowy)

• O ponad 30 proc. zmniejszyła się liczba bezrobotnych do 25. roku życia na terenie aglomeracji poznańskiej – wynika z raportu PUP w Poznaniu.
• Wciąż jednak notowany jest duży odsetek bezrobotnych z wyższym wykształceniem.

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu obrazujących sytuację na rynku pracy na koniec lutego br., liczba osób bezrobotnych do 25 roku życia wynosiła 1,131 tys. W porównaniu do analogicznego okresu w 2015 roku, liczba ta zmniejszyła się o ponad pół tysiąca młodych osób, które w tym czasie znalazły zatrudnienie.

"Liczba osób bezrobotnych do 25 roku życia spada. Poznański rynek jest chłonny, mamy dużo ofert pracy, ale jednocześnie osoby poszukujące pracy muszą się wykazać dużą aktywnością w tych zakresie; muszą spełniać i odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko, i wymagania pracodawców, które także są dość wysokie" - powiedziała zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu Małgorzata Pawlak.

Jak podkreślono na konferencji, średni wskaźnik bezrobocia wśród absolwentów z rocznika 2015 wyniósł 3,06 proc. i był niższy od ubiegłorocznego o 0,44 pkt. proc. Największą grupą bezrobotnych wśród absolwentów są osoby z wykształceniem wyższym (56,6 proc.), następnie absolwenci techników (12,7 proc.), liceów ogólnokształcących (11,8 proc.), oraz szkół zawodowych (11 proc.).

Czytaj też: Bezrobocie leci w dół. We wszystkich województwach

"Po względem znalezienia pracy zdecydowanie najlepiej jest w całej branży IT i to na poziomie średnim, jak i wyższym. Problemów ze znalezieniem pracy z pewnością nie mają także specjaliści z zakresu mechaniki, czy usług, jak sprzedawcy, kasjerzy, fryzjerzy. Także z całej branży magazynowej, czyli pakowacze, magazynierzy i logistycy" - mówiła Pawlak.

Jak dodała, zdecydowanie trudniejszą sytuację mają absolwenci kierunków humanistycznych, choć jak zaznaczyła - "w tym przypadku jest to bardzo indywidualna kwestia". "Z pewnością bardzo ważne jest, aby młodzi ludzie już w trakcie nauki zdobywali doświadczenie i wtedy są już o ten jeden stopień do przodu na ścieżce kariery" - mówiła Pawlak.

Podkreśliła także, że bezrobocie wśród młodych to szeroki i złożony problem. Nadal jednym z głównych problemów jest wybieranie przez młode osoby popularnych i łatwych kierunków nauki, które nie gwarantują późniejszego zatrudnienia. Na konferencji wskazywano także na fakt, że szczególnie gimnazjaliści nie dokonują decyzji o przyszłym zawodzie w sposób przemyślany i świadomy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.