Większość niepełnosprawnych wciąż poza rynkiem pracy

0 0

We wtorek po raz 21. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W Polsce jest ich prawie pięć milionów.

Ostatnie pełne dane dotyczące liczby osób niepełnosprawnych w Polsce pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego 2011. Według nich liczba osób niepełnosprawnych ogółem wynosiła około 4,7 mln i stanowiła 12,2 proc. ludności kraju.

Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią schorzenia narządów ruchu, układu krążenia oraz schorzenia neurologiczne, uszkodzenia i choroby wzroku.

Jak pokazuje informacja rządu o realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych, większość osób niepełnosprawnych wciąż pozostaje poza rynkiem pracy.

Czytaj też: Co jest barierą w zatrudnianiu niepełnosprawnych?

W 2012 r. biernych zawodowo było prawie 72 proc. osób w wieku produkcyjnym. Z pracy utrzymywało się 16,9 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym, w tym 13,7 proc. z pracy najemnej (pozostali pracowali we własnym gospodarstwie rolnym bądź na własny rachunek poza rolnictwem).

Osoby niepełnosprawne są wciąż gorzej wykształcone niż osoby sprawne. W 2012 r. co najmniej średnie wykształcenie miało 55,3 proc. zdrowych Polaków; wśród niepełnosprawnych było to 35,5 proc.

Według danych Fundacji Zero Barier, której celem jest wsparcie aktywizacji osób niepełnosprawnych, 3 mln osób niepełnosprawnych porusza się na wózkach, niemal 1,5 mln to osoby niewidome i niedowidzące, a pół miliona stanowią głusi.

Z myślą o nich Fundacja uruchomiła wirtualny przewodnik (dostępny na stronie: www.zerobarier.pl) po najciekawszych miejscach Polski, które przystosowane są do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne bez względu na typ dysfunkcji.

W przewodniku prezentowane są: ciekawe miejsca przyjazne dla niepełnosprawnych, wirtualne spacery po polskich obiektach turystycznych, promocje i aktualności związane z ruchową aktywacją osób z różnego rodzaju dysfunkcjami. Przewodnik jest też dostępny w wersji papierowej pod tytułem: "Zero Barier - Polska bez ograniczeń".

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest od 1992 r. Ustanawiając ten dzień, ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.