Większość niepełnosprawnych pozostaje poza rynkiem pracy

Z raportu o działaniach na rzecz realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych wynika, że mimo wsparcia państwa, pozostają w większości poza rynkiem pracy. Dane dotyczą 1,9 mln osób, tj. 8,4 proc. ludności Polski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Większość niepełnosprawnych pozostaje poza rynkiem pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

8 paź 2015 19:28


Sprawozdanie z działań podejmowanych przez resorty i urzędy publiczne w 2014 r. na rzecz realizacji sejmowej uchwały z 1 sierpnia 1997 r. przedstawił w czwartek, 8 października w Sejmie pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Jarosław Duda. PiS wniosło o odrzucenie tego sprawozdania. SLD i ZP zapowiedziały głosowanie za wnioskiem.

Mimo ogólnej tendencji dotyczącej pracy, Duda podkreślał, że w ubiegłym roku współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym wyniósł ponad 27 proc., więcej niż w latach poprzednich. Dodał, że jest progres, ale rząd chciałby, by wskaźnik ten był wyższy i sięgał 40-50 proc.

Czytaj też: Niepełnosprawni to często wykwalifikowani i zmotywowani pracownicy

Duda wskazywał na pozytywne działania - coraz mniej barier architektonicznych i informatycznych, dostęp do instytucji kultury i muzeów, programy ułatwiające zatrudnienie, np. program trenera pracy, edukację włączającą i dostosowywanie warunków studiów do potrzeb niepełnosprawnych. Jak mówił, sytuacja osób z niepełnosprawnością stopniowo się poprawia, ale Polska ma przed sobą jeszcze długą drogę.

Promowani są pracodawcy

Ponad stustronicowy dokument został opracowany na podstawie informacji nadesłanych przez ministrów i kierowników urzędów centralnych. Zawiera opis działań zrealizowanych, kontynuowanych lub podjętych przez nie w 2014 r. na rzecz osób z dysfunkcjami. Zamieszczonych jest w nim wiele danych statystycznych obrazujących sytuacje tej grupy obywateli.

- Coś robicie, ale czy środowisko osób niepełnosprawnych jest z tego zadowolone? - pytała Beata Mazurek (PiS).

Według niej jeśli chodzi m.in. o zatrudnienie, to promowani są pracodawcy, co w ocenie wielu nie przekłada się na sytuację niepełnosprawnych pracowników.

Mazurek krytykowała wielość systemów orzeczniczych, brak rozwiązań systemowych dla osób z autyzmem i to, że - jej zdaniem - rząd nie potrafił nawiązać dialogu ze środowiskiem niepełnosprawnych dialogu. W tym kontekście wspomniała pracę w tzw. podstolikach po proteście rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie, która - jak mówiła - przebiegała bez koordynacji. Mazurek wniosła o odrzucenie sprawozdania rządu.

Brak aktywności

Za brak rozwiązań dot. różnicowania opiekunów osób niepełnosprawnych sprawozdania nie poprze też SLD. Jak mówił Tadeusz Tomaszewski,"były rozmowy, stoliki i podstoliki, ale do dziś rząd nie przedstawił rozwiązania". Krytykował też władzę publiczną za to, że w swych urzędach nie zatrudnia osób z niepełnosprawnością.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.