Więcej zagranicznych firm planuje wzrost zatrudnienia w Polsce

0 0
Więcej zagranicznych firm planuje wzrost zatrudnienia w Polsce

- Odsetek zagranicznych firm planujących wzrost zatrudnienia w Polsce wzrósł do 50 proc. w 2014 roku. To poprawa o 17 pkt. proc. w porównaniu do ub.r. - wynika z badania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej (AHK).

"Wzrost liczby pracowników w najbliższym roku przewiduje 50 proc. respondentów (o 17,1 proc. więcej niż w porównaniu z ub.r.). Z kolei 34 proc. przedsiębiorstw zamierza zwiększyć nakłady inwestycyjne. Jedynie 11 proc. badanych przedsiębiorstw zamierza zredukować zatrudnienie (w ub.r. 22,1 proc.). Średni przewidywalny wzrost płac w najbliższym roku szacuje się na około 5,78 proc (wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim o 1,75 proc.)" - napisano w badaniu.

"40 proc. firm zamierza zwiększyć eksport towarów i usług (w ub.r. 26,2 proc.), w przypadku 57 proc. badanych firm wartość eksportu nie ulegnie zmianie w najbliższym roku (w ub.r. 62,4 proc.)" - dodano.

Z badania wynika, że od kilku lat systematycznie maleje wśród ankietowanych przedsiębiorców liczba zwolenników wprowadzenia w Polsce waluty euro. Obecnie poparcie dla euro utrzymuje się na poziomie 53 proc. wobec 60,1 proc. w poprzednim badaniu. O 5,6 pkt. proc. wzrósł z kolei udział przeciwników wspólnej waluty i wyniósł w tym roku 36 proc.

Jak wynika z badania, 35 proc. respondentów (o 11,5 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu) ocenia obecną sytuację ekonomiczną w Polsce jako dobrą, 56 proc. jako zadowalającą (8,4 pkt. proc. mniej niż w ub.r.), a około 13 proc. jako złą (3,1 pkt. proc. więcej niż w ub.r.).

Respondenci wskazują, że największym atutem Polski w dalszym ciągu jest członkostwo w Unii Europejskiej. W hierarchii czynników oceny atrakcyjności inwestycyjnej znacząco awansowała infrastruktura - transport, komunikacja, IT oraz energia. Gorzej oceniane w porównaniu do ubiegłego roku są natomiast przewidywalność polityki gospodarczej, a także jakość kształcenia zawodowego. Najgorzej postrzegane są niezmiennie system i instytucje podatkowe, administracja publiczna oraz przejrzystość systemu zamówień publicznych.

W tegorocznej edycji badania Polska zdobyła 4,76 pkt. na 6 możliwych. Na drugim miejscu uplasowały się Czechy (4,04 pkt.), na trzecim Słowacja (3,84 pkt.). Polska została uznana za najatrakcyjniejszy kraj dla inwestorów w regionie krajów Europy Środkowo-Wschodniej również w latach 2012 i 2013.

Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2014 roku wśród firm z kapitałem zagranicznym w Polsce. Wzięło w nim udział 142 przedsiębiorców.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.