Więcej zagranicznych firm planuje wzrost zatrudnienia w Polsce

- Odsetek zagranicznych firm planujących wzrost zatrudnienia w Polsce wzrósł do 50 proc. w 2014 roku. To poprawa o 17 pkt. proc. w porównaniu do ub.r. - wynika z badania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej (AHK).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Więcej zagranicznych firm planuje wzrost zatrudnienia w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 kwi 2014 16:04


"Wzrost liczby pracowników w najbliższym roku przewiduje 50 proc. respondentów (o 17,1 proc. więcej niż w porównaniu z ub.r.). Z kolei 34 proc. przedsiębiorstw zamierza zwiększyć nakłady inwestycyjne. Jedynie 11 proc. badanych przedsiębiorstw zamierza zredukować zatrudnienie (w ub.r. 22,1 proc.). Średni przewidywalny wzrost płac w najbliższym roku szacuje się na około 5,78 proc (wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim o 1,75 proc.)" - napisano w badaniu.

"40 proc. firm zamierza zwiększyć eksport towarów i usług (w ub.r. 26,2 proc.), w przypadku 57 proc. badanych firm wartość eksportu nie ulegnie zmianie w najbliższym roku (w ub.r. 62,4 proc.)" - dodano.

Z badania wynika, że od kilku lat systematycznie maleje wśród ankietowanych przedsiębiorców liczba zwolenników wprowadzenia w Polsce waluty euro. Obecnie poparcie dla euro utrzymuje się na poziomie 53 proc. wobec 60,1 proc. w poprzednim badaniu. O 5,6 pkt. proc. wzrósł z kolei udział przeciwników wspólnej waluty i wyniósł w tym roku 36 proc.

Jak wynika z badania, 35 proc. respondentów (o 11,5 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu) ocenia obecną sytuację ekonomiczną w Polsce jako dobrą, 56 proc. jako zadowalającą (8,4 pkt. proc. mniej niż w ub.r.), a około 13 proc. jako złą (3,1 pkt. proc. więcej niż w ub.r.).

Respondenci wskazują, że największym atutem Polski w dalszym ciągu jest członkostwo w Unii Europejskiej. W hierarchii czynników oceny atrakcyjności inwestycyjnej znacząco awansowała infrastruktura - transport, komunikacja, IT oraz energia. Gorzej oceniane w porównaniu do ubiegłego roku są natomiast przewidywalność polityki gospodarczej, a także jakość kształcenia zawodowego. Najgorzej postrzegane są niezmiennie system i instytucje podatkowe, administracja publiczna oraz przejrzystość systemu zamówień publicznych.

W tegorocznej edycji badania Polska zdobyła 4,76 pkt. na 6 możliwych. Na drugim miejscu uplasowały się Czechy (4,04 pkt.), na trzecim Słowacja (3,84 pkt.). Polska została uznana za najatrakcyjniejszy kraj dla inwestorów w regionie krajów Europy Środkowo-Wschodniej również w latach 2012 i 2013.

Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2014 roku wśród firm z kapitałem zagranicznym w Polsce. Wzięło w nim udział 142 przedsiębiorców.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.