Więcej Ukraińców przyjedzie do Polski za pracą? Chcielibyśmy...

0 0
Więcej Ukraińców przyjedzie do Polski za pracą? Chcielibyśmy...

Mimo zmian, na Ukrainie wciąż jest niespokojnie, a sytuacja gospodarcza kraju w najbliższych miesiącach może się pogorszyć. Czy można się spodziewać, że w związku z tym w Polsce pojawi się więcej emigrantów z Ukrainy?

- W ostatnim czasie zanotowałem ok. 20-procentowy wzrost telefonów od Ukraińców z zapytaniem o możliwość pracy w Polsce - mówi Artur Pelc z Agencji Pracy Tymczasowej Worksol. - Jednak byłbym ostrożny i nie łączył bezpośrednio tego wzmożonego zainteresowania pracą w Polsce z tym, co aktualnie dzieje się na Ukrainie - dodaje.

Polska nie od dziś stanowi popularny kierunek emigracji mieszkańców Ukrainy, którzy stanowią 90 proc. wszystkich migrantów zarobkowych podejmujących pracę w naszym kraju.

W 2013 r. urzędy wojewódzkie wydały 39 078 dokumentów zezwoleń na pracę. To nieznaczny spadek w porównaniu z rokiem 2012, kiedy to zezwolenie na pracę otrzymało 39 144 cudzoziemców.

Jednak po raz kolejny dominującą narodowością okazali się obywatele Ukrainy, dla których w 2013 r. wydano 20 416 zezwoleń na pracę (wzrost o 121 w odniesieniu do 2012 r.).

Eksperci podkreślają jednak, że niepewna sytuacja polityczna może się w skrajnych wypadkach przyczynić zarówno do zwiększenia, jak i redukcji migracji zarobkowych z Ukrainy do Polski. Obecnie każdy scenariusz jest możliwy, bo Ukraińcy decyzje o ewentualnych migracjach będą podejmować, gdy sytuacja w ich kraju się wykrystalizuje

- Z jednej strony, jeśli Ukraina zrobi krok w stronę Rosji, może się to przyczynić do licznych ucieczek z kraju. Z drugiej strony, w tej sytuacji ukraiński rząd może utrudnić wyjazd obywateli przez różnego rodzaju zaostrzenia - mówi Andrzej Korkus, dyrektor zarządzający Agencji Pracy EWL. - Natomiast zbliżenie się do Europy może sprawić, że emigracja będzie prostsza pod względem prawnym i wtedy też więcej osób zdecyduje się na przyjazd do Polski - wyjaśnia.

Zdaniem Małgorzaty Kaczorowskiej, prezes agencji pracy TopJobs.eu, obecna sytuacja polityczna na Ukrainie nie będzie mieć wpływu na zwiększenie liczby emigrantów wśród Ukraińców. - Co więcej, liczba osób może się nawet zmniejszyć - jeśli ktoś jest związany z ojczyzną, nie wyjedzie teraz z kraju - podkreśla.

Co nie oznacza, że większej liczby Ukraińców chętnie byśmy nie przyjęli - szczególnie w zawodach, na które w Polsce jest szczególnie duże zapotrzebowanie.

- Uważam, że przyjazd osób z Ukrainy do Polski jest dobrym kierunkiem dla polskiego rynku pracy. Ich uwarunkowania kulturowe i społeczne pozwalają na szybką asymilację. W przeciwieństwie np. do emigrantów z odległych krajów południowych - mówi Krzysztof Inglot, prezydent rady nadzorczej Work Service.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • @Nataliia

  To prawda, tylko że Ukrainiec w Polsce zarobi i tak więcej niż u siebie, więc raczej ich liczba wzrośnie niż zmaleje, a jako że obecnie Ukraina jest na skraju bankructwa, to imigracja Ukraińców będzie w najbliższych latach jeszcze większa, nie tylko do Polski ale przede wszystkim innych krajów Unii.
 • Podzielam zdanie pani kaczorowskiej Polska jest mało atrakcyjnym miejscem pracy, w innych krajach Europy można zyc godniej

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.