Więcej ofert pracy w III kwartale 2015 r.

W III kwartale 2015 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 111,5 tys. ofert pracy. Oznacza to ponad 12-procentowy wzrost liczby ogłoszeń w porównaniu do ubiegłego roku. Pracodawcy najczęściej poszukiwali specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta, finansistów oraz specjalistów IT.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Więcej ofert pracy w III kwartale 2015 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

14 paź 2015 12:55


Jak wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia spadła we wrześniu do 9,9%. To najlepszy wynik od 7 lat. Rekordowa była również liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców. Dane te potwierdza kwartalny raport Pracuj.pl.

Jak wynika z danych Pracuj.pl, pracodawcy z branży handel i sprzedaż opublikowali w III kwartale 2015 r. 21 971 ogłoszeń o pracę, co oznacza wzrost o 4 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Czytaj też: Rośnie liczba zagranicznych ofert pracy

Drugą pod względem liczby opublikowanych ofert była w III kwartale branża bankowość, finanse, ubezpieczenia z liczbą 15 906 ogłoszeń o pracę (3,2 proc. wzrostu). Na trzecim miejscu uplasowała się branża przemysł ciężki, z której pochodziło 8,6 proc. opublikowanych w III kwartale ofert (10,6 proc. wzrostu).

Zapotrzebowanie w budownictwie i nieruchomościach

Wzrost liczby publikowanych ofert pracy z branży budownictwo i nieruchomości rok do roku wyniósł 16,5 proc. i jest to najlepszy wynik kwartalny wśród wszystkich analizowanych branż. Najczęściej w tej branży poszukiwano specjalistów ds. budownictwa (wzrost o 38 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego).

Znaczący wzrost zapotrzebowania w tej branży nastąpił także w przypadku inżynierów i wyniósł on 17 proc., w porównaniu rok do roku. Wśród inżynierów pracodawcy z branży budownictwo i nieruchomości najczęściej zgłaszali zapotrzebowanie na monterów/serwisantów, specjalistów ds. elektryki/elektroniki oraz na ekspertów ds. konstrukcji i technologii.

Obserwuje się znaczący wzrost zapotrzebowania na pracowników z obszaru nieruchomości (17 proc. wzrostu rok do roku). Ten dobry trend w nieruchomościach wynika między innymi z tego, że historycznie niskie stopy procentowe proponowane dziś przez banki na lokatach, sprawiają, że wynajem stał się lepszą formą budowania kapitału. Wiele osób przenosi środki z lokat i produktów bankowych, inwestując je w nowe mieszkania, które przeznaczają na wynajem.

Popyt na specjalistów zajmujących się wynajmem i wyceną wzrósł o 28 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, identyczny wzrost nastąpił także w przypadku ekspertów odpowiedzialnych za utrzymanie/zarządzanie nieruchomościami.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.