Wideorekrutacja – krótszy czas, niższe koszty

Według badań blisko 40 proc. Polaków uważa, że długi czas oczekiwania na odpowiedź od rekrutera zniechęca kandydatów. Rekrutacja w formie wideo rozwiązuje ten problem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wideorekrutacja – krótszy czas, niższe koszty

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

26 paź 2015 11:26


Rozmowa kwalifikacyjna może potrwać od 15 minut do godziny a nawet dłużej. Doliczając do tego czas przeznaczony na dojazd kandydata do siedziby rekrutera, zaangażowanie czasowe kandydata jest znacznie większe. Często niełatwo znaleźć także dogodny dla obydwu stron termin spotkania.  

- Światowe doświadczenia wskazują, że dzięki wideorekrutacjom czas od publikacji ogłoszenia do zatrudnienia skraca się o co najmniej 1/3 – informuje Łukasz Sójka, dyrektor zarządzający Atota - spółki, która jest odpowiedzialna za stworzenie serwisu ZapraszamNaRozmowe.pl.

Bariera miejsca

Wideorozmowa wyklucza problem poszukiwania miejsca i uzgadniania terminu spotkania. A dzięki temu, że rozmowa przeprowadzana jest w sposób asynchroniczny nie ma potrzeby, aby obie strony znajdowały się w tym samym czasie przy ekranie komputera.

Kandydat dostaje listę pytań i w formie wideo odpowiada na nie, nie tylko w dowolnym momencie, ale także w najbardziej komfortowym dla siebie miejscu. To natomiast sprawia, że stres związany z pierwszym kontaktem z rekruterem jest zredukowany do minimum.  

Co więcej, kandydat ma dostęp do postępów w procesie rekrutacyjnym na każdym jego etapie. Sprawia to, że jest on przejrzysty i bardziej klarowny, co z kolei poprawia wizerunek rekrutera w oczach kandydata.

Warto podkreślić fakt, że oszczędność czasu i kosztów nie niesie za sobą spadku jakości i efektywności procesu rekrutacyjnego. Wręcz przeciwnie. Pracodawca ma większe możliwości na znalezienie odpowiedniego pracownika, ponieważ zostaje wykluczona bariera miejsca. Co więcej, rekruter w krótszym czasie może zapoznać się z większą liczbą zgłoszeń.

Standaryzacja pytań

Kolejnym atutem wideorekrutacji jest to, że pracodawca układa pytania raz, a zadaje je dowolnej liczbie kandydatów. Standaryzacja tego elementu ma ogromne znaczenie. Natomiast z odpowiedziami kandydatów można zapoznać się w dowolnym terminie.

Ponadto zostaje wyeliminowany problem czasochłonnego etapu preselekcji tradycyjnej (weryfikacja CV, rozmowy telefoniczne), które często nie mówią wystarczająco dużo o kandydacie.  

Proces wideorekrutacji ma już wielu zwolenników w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, jednak na polskim rynku stawia dopiero pierwsze kroki. Możliwość przeprowadzenia i uczestniczenia w rekrutacji bez względu na miejsce i czas to ogromne ułatwienie w procesie pozyskiwania nowych pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.