Wideo CV to przyszłość w rekrutacji? Zobacz

Wideo CV jest popularną formą autoprezentacji w Europie Zachodniej. Coraz większe zainteresowanie zdobywa również w Polsce. Dzięki niemu kandydat może zaprezentować się nieszablonowo i nowocześnie, tym samym podkreślając swoją kreatywność.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wideo CV to przyszłość w rekrutacji? Zobacz

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

11 kwi 2017 14:58


Badania Lee Hecht Harrison DBM pokazują, że ponad 66 proc. rekruterów korzysta z narzędzi wideo w procesach rekrutacyjnych. Zdecydowanie najczęściej jest to Skype do przeprowadzenia rozmowy w czasie rzeczywistym. Jednak coraz częściej słyszymy o wykorzystaniu nagrań video do wsparcia standardowej rekrutacji. Dodatkowo, niektóre firmy stosują formę właśnie wideo CV zamiast papierowego dokumentu. Dzięki filmom rekruterzy mogą zobaczyć i usłyszeć kandydata, a co za tym idzie – ocenić umiejętność autoprezentacji oraz tworzenia własnego wizerunku. 

– Przeczytanie dwóch stron dokumentu czy obejrzenie minutowego nagrania? Zdecydowanie atrakcyjniejsze, a już na pewno wymagające mniej zaangażowania po stronie odbiorcy, jest obejrzenie nagrania. Klikamy play i polegamy na wrażeniu, jakie tworzy się w naszej głowie już po pierwszych kilku sekundach. Po drugie, i dopiero po drugie, słyszymy to, co autor nagrania do nas mówi – tłumaczy Małgorzata Andreasik, Lee Hecht Harrison DBM talent promoter.

– Biorąc pod uwagę presję czasową, pod którą bardzo często działają rekruterzy, wideo wydaje się być dużo lepsze. Szczególnie, jeśli rekrutacje dotyczą stanowisk związanych z kontaktem z klientem wówczas możemy uzyskać próbkę tego, jak prezentuje się kandydat – dodaje.

Wideo CV w urzędach pracy

Co ciekawe, po formę wideo CV sięgają również urzędy pracy i to od kilku lat. Przykładowo, Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie jako pierwszy w Polsce zastosował taką nowoczesną technologię w poszukiwaniu pracy. System został on udostępniony klientom już w listopadzie 2009 roku, dając szansę na zwrócenie uwagi potencjalnych pracodawców oraz wyróżnienie się spośród grupy osób poszukujących zatrudnienia.

Do tworzenia video CV zachęca również PUP w Gdańsku. W Centrum Rozwoju Osobistego w Gdańsku została przygotowana specjalna kabina z kamerą, w której kandydaci mogą stworzyć swoje dzieła. Film można umieścić na specjalnym portalu internetowym PUP, który udostępnia je pracodawcom.

Wideo CV w praktyce

Jednym z przykładów wideo CV jest film Matthew Epsteina, który bardzo chciał pracować w Google. Właśnie dlatego postanowił stworzyć autoprezentację skierowaną tylko do tej firmy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Bartłomiej z Doodle Wolf 2017-04-19 08:44:41

Świetny artykuł. Video to przyszłość i widać to coraz bardziej. Jest to na pewno bardzo fajny pomysł, bo przecież często list motywacyjny niewiele mówi, a jeżeli ten sam list motywacyjny byłby nagrany w formie materiału video - to już jest się w stanie wysnuć jakieś konkretne wnioski. Materiały video wyglądają bardzo fajnie i według mnie trend ten będzie coraz częstszy. Tak a propos, my też na naszym portalu poruszaliśmy tematykę video w rekrutacji... Tylko, że podeszliśmy do tego z drugiej strony, sądząc, że video to świetny sposób na stworzenie ogłoszenia o pracę :)