Wiceszef MSWiA zapowiada likwidację wakatów w policji

0 0
Wiceszef MSWiA zapowiada likwidację wakatów w policji
Wiceszef MSWiA zaznaczył, że w policji jest o parę tysięcy mniej policjantów niż etatów (fot. slaska.policja.gov.pl)

• Konieczne jest likwidowanie istniejących wakatów, zatrudnianie nowych policjantów.
• W planach kilkuprocentowe zwiększenie przyznanych limitów zatrudnienia w policji.
• Kilkutysięczne wakaty w policji utrzymują się od wielu lat. 1 stycznia 2015 r. liczba wakatów wynosiła 3 534.

"Jeżeli państwo w budżecie daje pieniądze na 102,5 tys. etatów w policji, to niech będzie tylu policjantów" - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński w nocy ze środy na czwartek (20-21 stycznia) w Radiu Maryja.

"Nie może być tak, że pieniądze zaoszczędzane na wakatach są przeznaczane na inne cele, na nagrody czy podwyżki wynagrodzeń (...), ale także i jest to dużo gorsze na wydatki rzeczowe, na przykład paliwo, podstawowe wyposażenie komend itd. Na to są inne środki, na tzw. rzeczówkę, i one muszą być z tej części czerpane. To jest na płace, powinno być przeznaczone na płace" - powiedział wiceszef MSWiA w Radiu Maryja.

Podkreślił, że konieczne jest likwidowanie istniejących wakatów, zatrudnianie nowych policjantów.

"Zalecenie dla wszystkich komendantów - mam nadzieję, że spora grupa komendantów nas słucha - jest takie żeby wypełniać limity przyznane, zatrudniać nowych policjantów, ogłaszać nabór. Oczywiście trzeba przeprowadzać to zgodnie z przepisami, które obowiązują. To są dość rygorystyczne przepisy. Trzeba spełnić dość wysokie wymagania żeby zostać policjantem" - mówił Zieliński.

Wiceminister zaznaczył, że naturalną sprawą są wysokie wymagania stawiane osobom zatrudnianym w policji, gdyż będą dysponować bronią, a ich zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa, kontrolowanie przestrzegania prawa i porządku publicznego, pouczanie i wystawianie mandatów.

Dodał, że w przyszłości można nawet planować kilkuprocentowe zwiększenie przyznanych limitów zatrudnienia w policji, ale żeby o tym myśleć, to najpierw trzeba wypełnić istniejące limity etatów.

Według danych ze strony internetowej policji 1 stycznia 2015 r. na 102 309 etatów zatrudnionych było 98 775 policjantów, czyli liczba wakatów wynosiła 3 534. W kilku poprzednich latach, przy takim samym poziomie etatów, liczba nieobsadzonych stanowisk była nawet wyższa. Liczba wakatów w 2014 r. wynosiła 5 440, w 2013 r. - 6 191, w 2012 r. - 4 994.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • poszedł się wyspowiadać .... :/

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.