Weź pracodawcę pod lupę

0 0
Weź pracodawcę pod lupę

Niezależnie od panującej w danym momencie sytuacji na rynku, każdy poszukujący pracy ma swoje wyobrażenie o wymarzonym pracodawcy. Czy jednak faktycznie potrafi go wybrać? W jaki sposób można sprawdzić firmę do której aplikujemy tak, by uniknąć późniejszych rozczarowań?

Na pytanie o główny powód zachęcający do zmiany pracy, rekruterzy zwykle słyszą od kandydatów odpowiedź, że jest nim wyższe wynagrodzenie, niż obecnie otrzymują. Często jest to tylko część prawdy. W praktyce o naszych preferencjach decyduje zdecydowanie szerszy wachlarz aspektów. Czynniki takie jak: kultura organizacji, szacunek dla pracownika, elastyczny czas pracy, podejście work-life balance, odgrywają nie mniejszą rolę, niż wysokość zarobków. Warto je sprawdzić, zanim przyjmiemy ofertę pracy i wybrać firmę, która spełni nasze oczekiwania.

Zawsze, w miarę możliwości, należy postarać się o zweryfikowanie czy potencjalny pracodawca jest tym właściwym. Wiele zależy od użytych sposobów oraz tego na co kandydat zwróci uwagę. Przed spotkaniem o pracę powinniśmy zatem nie tylko przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, ale również dokładnie zastanowić nad tym, co jest dla nas ważne. Być może nie zawsze jesteśmy tak świadomi własnych potrzeb, jak mogłoby nam się wydawać.

Warto zatem wcześniej sprawdzić do jakiej organizacji dołączamy, czy zapewnia ona rozwój zawodowy i ma zaplanowaną ścieżkę kariery na danym stanowisku, zgodną z naszymi oczekiwaniami. Sposoby na zebranie informacji o firmie, w której staramy się o pracę są bardzo różne.

- Dobrą metodą weryfikacji potencjalnego pracodawcy jest networking. W niektórych przypadkach będzie to wręcz najlepsze narzędzie. Świetnie sprawdza się u przedstawicieli wąskich specjalizacji IT lub w mniejszych grupach zawodowych, jak np. środowiska inżynierów oprogramowania, sieciowców, konsultantów ERP - zauważa Justyna Mirska, lider zespołu w agencji doradztwa personalnego Experis IT, specjalizująca się w rekrutacji w obszarach IT.

Takie dane należy zbierać z różnych źródeł. W dużych firmach w jednym dziale może być świetnie, a w innym mniej zachęcająco. Bardzo dobrym sposobem jest też uzyskanie opinii tych, z którymi przyjdzie nam pracować w jednym zespole lub oddziale firmy.

- Zawsze też doradzam poszukującym pracy, by porozmawiali z samym pracodawcą o tym, jak postrzega on swoją firmę, miejsce kandydata w jej strukturach, kulturę wewnątrz organizacji, a także np. w jakim systemie wykonuje się zadania. Wszystko zależy oczywiście od reprezentowanego przez nas zawodu. Np. przez wielu informatyków ceniona będzie praca w metodyce Agile, o którą warto zapytać, z kolei finansiści zwrócą uwagę np. na odpowiednią wersję programu Excel. Nie da się przewidzieć przyszłości, ale na pewno warto ją planować - dodaje przedstawiciel Experis IT.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Kolejny ambitny artykuł pisany pod zamówienie konkretnej firmy. Już po słowach kluczowych widać, że chodzi raczej o promocję Pani Justyny i jej agencji niż o rzetelną informację dla kandydatów. Sam artykuł to zbiór frazesów.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.