Według młodych wysyłanie ofert pracy nie ma sensu

Okazuje się, że większość 20- i 30-latków wierzy tylko w znajomości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Według młodych wysyłanie ofert pracy nie ma sensu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 sty 2014 8:48


Aż 64 proc. młodych uważa, że to dzięki rodzinie i znajomym najłatwiej dostać pracę. A 59 proc. jest przekonanych, że zajęcie znajduje się w Polsce po znajomości. Przy czym 40 proc. twierdzi, że wie to z autopsji - podaje "Rzeczpospolita".

Takie wyniki przynoszą badania wśród osób w wieku do 30 lat, które przeprowadziła firma SW Research na zlecenie portalu z ofertami pracy dla młodych Absolvent.pl.

"Zaręczam, że znajomości to nie jest jedyna metoda" - mówi Anna Karaszewska z firmy Ingeus zajmującej się przywracaniem na rynek pracy osób długotrwale bezrobotnych.

Zdaniem Karaszewskiej przedsiębiorcy nie potrafią napisać ogłoszenia pod konkretne stanowisko i często umieszczają w nim zbyt wiele zbędnych wymagań. Z drugiej strony kandydaci do pracy o tym doskonale wiedzą, więc wysyłają oferty wszędzie, nawet wtedy, gdy formalnie wymagań nie spełniają.

"Zamiast wysyłać setki CV, lepiej jest kontaktować się z firmą osobiście. Wtedy jest większa szansa na sukces i nie trzeba się usprawiedliwiać mitem, że pracę można dostać tylko po znajomości" - tłumaczy Karaszewska.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Małgorzata 2014-01-26 09:05:37

Nie tylko młodzi wierzą tylko w znajomości, większość zwolnionych starszych jak znalazło pracę, to tylko po znajomości. Innym problemem to ogłoszenia. Po przeczytaniu kilku linijek już wiem, że rekrutujący nie ma bladego pojęcia kogo szuka (branża budowlana, projektowanie i wykonawstwo). Żądania są tak absurdalne, że nawet gdybym była nawet tak zdesperowana i szukała jakiejkolwiek pracy nie wysłałabym tam CV. Wysyłają je właśnie desperaci i ludzie nie mający bladego pojęcia o zawodzie, czyli ludzie bez doświadczenia. Później się narzeka, że nie można znaleźć właściwego pracownika.