Wcześniejsza emerytura poprawiła sytuację osób starszych na rynku pracy

Z danych GUS wynika, że pod koniec 2013 r. 42 proc. osób powyżej 55 roku życia pracowało. To nieco ponad 10 proc. więcej niż w 2008 r. Eksperci potwierdzają, że reformy rządu poprawiły sytuację starszych osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wcześniejsza emerytura poprawiła sytuację osób starszych na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 mar 2014 10:19


Jak podaje „Rzeczpospolita" w 2009 r. zlikwidowano możliwość przejścia na emeryturę w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat, jeśli chodzi o mężczyzn. Odebrano również specjalne świadczenia osobom za pracę w szkodliwych warunkach. Pojawiały się obawy, że z tego powodu sytuacja starszych osób na rynku pracy się pogorszy. Tak się jednak nie stało. Co więcej zmiany te poprawiły ich sytuację na rynku.

Eksperci przekonują, że reformy rządu wspierają budżet państwa i nie szkodzą osobom 50+. Wysyłanie pracowników na wcześniejszą emeryturę nie pomaga. - Często to wręcz stygmatyzuje i pogarsza sytuację starszych. Skoro pracodawca wie, że zaraz uciekną pod skrzydła ZUS, nie inwestuje w nich i nie awansuje - mówi na łamach „Rz" Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

Wydłużenie wieku emerytalnego działa korzystnie również dla młodych. - Jeśli wysyłamy masowo starszych na świadczenia, musimy podnosić koszty pracy, by je wypłacać. A to najbardziej bije w młodych - tłumaczy dla „Rz" Wojciechowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.